Křišťálový glóbus putuje do Maďarska, Hřebejk byl oceněn za režii

Nejlepším snímkem 48. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech je "válečný film bez války" Jánosa Szásze Velký sešit. V konkurenci dalších 13 titulů uvedených v hlavní soutěži získal Velkou cenu Křišťálový glóbus. Cenu za režii převzal Jan Hřebejk, který v soutěži uvedl snímek Líbánky.  

Filmem natočeným podle scénáře Petra Jarchovského Hřebejk završil volnou trilogii, započatou snímky Kawasakiho růže a Nevinnost; rovněž se zabývaly stíny minulosti, které zasáhnou současné životy hrdinů. "Ta cena je pro všechny tvůrce tohoto filmu a mám z ní radost," řekl Hřebejk ČTK.
 
Součástí sobotního závěrečného ceremoniálu ve Velkém sále hotelu Thermal bylo udělení Křišťálového glóbu za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii. Prezident festivalu Jiří Bartoška ho za ovací sálu vestoje předal trojnásobnému držiteli Oscara, americkému producentovi, režisérovi a scenáristovi Oliveru Stoneovi. V úvodu přehlídky převzal stejné ocenění John Travolta, v jeho průběhu oscarový kostýmní výtvarník Theodor Pištěk.
 
"Filmy mě neustále učí a já věřím, že je budu moci točit nadále," řekl Stone. "Žádné ocenění mě nezastaví v hledání další neobjevené země. Narodil jsem se, abych objevoval, kdybych měl přestat, zemřu," uvedl. Mladým lidem vzkázal, aby nepřestali objevovat sami sebe, i prohry mohou zušlechtit jejich ducha a jednou ten souboj vyhrají.
 
Vítězný snímek Velký sešit je adaptací stejnojmenného románu, vznikl v koprodukci s Německem, Rakouskem a Francií. Vypráví o třináctiletých dvojčatech nucených strávit poslední léta druhé světové války po boku kruté babičky kdesi v pohraničí.
 
Zvláštní cenu udělila porota v čele s polskou režisérkou Agnieszkou Hollandovou britskému filmu Pole v Anglii režiséra Bena Wheatleyho odehrávajícímu se v Anglii za občanské války.
 
Ocenění za ženský herecký výkon bylo uděleno ex aequo představitelkám rolí v debutu amerického režiséra Lanceho Edmandse Ptáče - Amy Mortonové, Louise Krauseové, Emily Meadeové a Margo Martindaleové. Snímek zachycuje tragickou událost malé komunity ve státě Maine.
 
Ólafur Darri Ólafsson ztvárnil poslance v islandském filmu XL režiséra Marteinna Thorssona a získal cenu za nejlepší mužský herecký výkon.
 
Zvláštní uznání patří polskému snímku Papusza, ve kterém Joanna Kosová-Krauzeová a Krzysztof Krauze přiblížili tuto romskou básnířku. V roce 2005 ve Varech vyhrál jejich snímek Můj Nikifor.
 
Porota soutěžní sekce Na východ od Západu ocenila polský snímek Plovoucí věžáky režiséra Tomasze Wasilewskiho, zvláštní uznání udělila Juraji Lehotskému za snímek Zázrak, natočený ve slovensko-české koprodukci.
 
Mezi dokumenty zabodoval rusko-německo-český projekt Roura režiséra Vitalije Manského. V kategorii do 30 minut byl oceněn britský snímek Beach Boy, jehož režisérem byl Emil Langballe. Zvláštní uznání si odnesl kanadský režisér Shawney Cohen za dokument The Manor.
 
Diváckou cenu udělili fanoušci na základě ankety snímku Alice Nellis Revival. V kinech se objeví od 11. července.
 
Krátký sestřih na plátně připomněl osobnosti kinematografie, které od loňska zemřely. Další připomněl, že Bartoška s Evou Zaoralovou festival organizoval už podvacáté. V závěrečné řeči pozval všechny na 49. ročník, který bude od 4. do 12. července 2014.
 
Zvaní hosté pak zhlédli snímek režiséra Stevena Soderbergha nazvaný Liberace! Připomíná život virtuózního klavíristy a baviče, který oslňoval Ameriku před Elvisem, Eltonem Johnem a Lady Gaga. Režisér do filmu obsadil Matta Damona a Michaela Douglase.
 
Oliver Stone ještě před půlnocí uvedl v Letním kině přidanou projekci svého filmu Wall Street a udělal tak definitivní tečku za letošním ročníkem. Drama ze zákulisí nelítostného světa velkých finančníků z roku 1987 přineslo Oscara za hlavní roli herci Michaelu Douglasovi.
 
zdroj: ČTK