Budoucnost boje s požáry. Drony poskytují obraz z míst, kam záchranáři nemohou

Požární sbory využívají k boji s ohněm a záchraně lidských životů stále modernější techniku. Jednou z novinek výbavy britských požárníků jsou i profesionální bezpilotní prostředky SkyRanger společnosti Aeryon Labs. Ty pomáhají zejména ve skvělé orientaci na místě požáru a ve hledání epicentra či směru šíření ohně.

Mezi klíčové vlastnosti bezpilotního prostředku (UAS) SkyRanger patří schopnost provozu i za extrémních podmínek, odolnost, profesionální zpracování a vybavení, možnost bleskového nasazení, výdrž baterie, vzdálené řízení a zabezpečené sdílení dat.

„SkyRanger se osvědčuje díky unikátním vlastnostem a snadné ovladatelnosti. Nelimitují jej náročnější klimatické podmínky, jeho propracovaná, avšak na složení jednoduchá konstrukce umožňuje snadnou manipulaci, operativní bleskové nasazení do akce a jednoduchou výměnu kamerových modulů přímo na místě,“ říká Andrej Hronec, ředitel společnosti Audiopro, která výrobce těchto dronů – Aeryon Labs zastupuje na českém trhu. „Pevně věříme, že i za náročných podmínek fungující bezpilotní prostředky budou pořizovat také naše složky Integrovaného záchranného systému,“ dodává.

Důležitá je kvalita kamerových systémů

Nejen pro požární sbory, ale pro složky IZS obecně, je vysoká kvalita víceúčelového kamerového systému bezpilotních prostředků naprosto zřejmým požadavkem. Má-li být obraz maximálně využit, systém by měl být schopen pořídit letecké snímky z velké blízkosti i ze vzdálenosti několika kilometrů. Použité kamery by kromě viditelného světla měly mít schopnost vidět infračervené spektrum tak, aby je bylo možné používat pro denní i noční operace.

Plná funkčnost i za extrémních podmínek

„Technika, která má pomáhat v záchranných akcích musí stoprocentně fungovat i za extrémních podmínek. Komerčně dostupné drony nejsou schopné létat ani při lehce zhoršených podmínkách (vítr, déšť, sníh), o extrémním žáru a kouři ani nemluvě. Je proto třeba zvolit takový bezpilotní prostředek, u kterého výrobce garantuje provoz za téměř jakéhokoliv počasí a má minimálně stupeň krytí IP-53,“ upozorňuje Andrej Hronec, Audiopro.

Rychlé a přesné sdílení

Efektivní záchranná operace vyžaduje funkční koordinaci s dalšími jednotkami v terénu a složkami integrovaného záchranného systému. Potřebují živě streamovat obraz a telemetrická data z bezpilotních letounů na obrazovky velení akce. Samotná funkce přenosu je důležitá. Ještě důležitější je však to, aby takto sdílené informace byly důkladně zabezpečeny.

Je nezbytně nutné mít kontrolu nad daty i nad tím, komu jsou zpřístupněna. Také je třeba důvěřovat výrobci a zemi, ve které jsou UAS vyráběny. Operátoři bezpečnostních složek, kteří se zabývají riziky kybernetické bezpečnosti, by se měli řídit osvědčenými zákonnými postupy a létat pouze s takovými UAS, které pocházejí od důvěryhodných výrobců a používají dostatečné šifrování.

Video k tématu najdete zde .