Zaměstnanci Sokolovské uhelné si na mzdách přilepší

Zaměstnanci Sokolovské uhelné, a.s., si v příštím roce přilepší na mzdách minimálně o 2,5 procenta. Pokud se firmě bude dařit a překoná svůj hospodářský plán, mohly by mzdy vzrůst až o 4,5 procenta. 

Odbory se na tom dohodly s vedením společnosti. Informoval o tom předseda Sdružení odborových organizací Sokolovské uhelné Jan Smolka.

„Máme kolektivní smlouvu připravenou a děláme jen poslední úpravy. Někomu se zdá, že 2,5 procenta není moc, ale musí se to brát ze základny, která je," uvedl Smolka. Průměrná mzda v Sokolovské uhelné je výrazně vyšší než průměrná mzda v regionu, která je aktuálně 23.400. U Sokolovské uhelné se pohybuje kolem 30.000 korun. S platností od 1. ledna 2017 dojde k meziročnímu růstu průměrného výdělku na 30.619 korun na zaměstnance.

Podle Smolky se firmě, která je největším zaměstnavatelem v Karlovarském kraji a zaměstnává více než 3300 lidí, dařilo i letos, a tak ačkoli bylo letos dohodnuto základní navýšení o dvě procenta, nakonec to bylo 2,5 procenta.

„Plánované úkoly roku 2016 se plní, a tak po dohodě s vedením společnosti byla vyplacena mimořádná prémie 126 milionů korun. Každý z více než tří tisíc zaměstnanců tak obdržel k celoročnímu výdělku 30.416 korun navíc. Prioritou odborů při kolektivním vyjednávání ale zůstává zachování zaměstnanosti. V regionu s vysokou nezaměstnaností je tato otázka pro lidi obzvlášť citlivá," dodal Smolka.