Vítězná VPM v Chebu možná přenechá post starosty ČSSD

Sdružení Volba pro město - ALTERNATIVA, které v Chebu vyhrálo komunální volby a získalo šest ze 30 křesel v zastupitelstvu, zřejmě ustoupí ze svých původních nároků a přenechá post starosty druhé ČSSD. Koalici, která by měla mít 21 hlasů, by měla tvořit VPM, ČSSD, ANO, Koalice pro Cheb a Strana svobodných občanů. VPM původně funkci starosty požadovala. Protože s tím ČSSD nesouhlasila a chtěla si místo starosty udržet, rozhodl se vítěz voleb ke kompromisu. Nyní bude záležet na tom, zda nově navržený model potvrdí zbývající koaliční partneři, uvedlo VPM na svém profilu na sociální síti. 

VPM má v zastupitelstvu šest křesel, ANO, ČSSD a KSČM po pěti, Sdružení ODS a nezávislých kandidátů čtyři mandáty, Koalice pro Cheb tři a Strana svobodných občanů dva mandáty. 
    
Vyjednávání o budoucí koalici je podle VPM velice složité. Jako první variantu navrhl vítěz voleb koalici pěti stran a zastoupení kopírující výsledek voleb. VPM by podle této varianty připadl starosta a dva radní, ČSSD by měla místostarostu a radního, stejně jako ANO. Koalice pro Cheb a Svobodní by měli v devítičlenné radě po jednom členovi. "Tuto variantu zavrhla ČSSD s tím, že požaduje bezpodmínečně starostu," uvádí se v prohlášení VPM. "Po dlouhých diskusích a zvažování všech variant, kdy Chebu reálně hrozí nástup komunistů do vlády s podporou ODS, tichou nebo otevřenou, jsme se rozhodli coby vítěz voleb netrvat na starostovi, byť se domníváme, že na něj máme právo, a přepustit ho ČSSD," uvedlo VPM. 
    
Nově navržený model kopíruje původní variantu, pouze místo starosty by podle něj mělo připadnout ČSSD, VPM by měla místostarostu, druhý místostarosta by byl z ANO. V radě by měla VPM tři lidi, ČSSD a ANO po dvou a zbývající dvě uskupení po jednom členovi. "Koalice pro Cheb a Svobodní s touto variantou dle vyjádření většiny svých zastupitelů, respektive vyjednávacích týmů, souhlasí. A protože jsme splnili požadavky ČSSD, čeká se na vyjádření ANO. Tato nabídka je platná pouze v rozsahu plně uvedeném," uvedlo dále VPM. 
    
Při minulých obecních volbách v Chebu vyhrála ČSSD před ODS, KSČM, VPM, Svobodnými a TOP 09. Vznikla pak koalice ČSSD, ODS a Volby pro město, která vydržela téměř do voleb. Volba pro město sice krátce před volbami koaliční dohodu formálně zrušila, v radě ale její zástupci do konce volebního období zůstali. Starostou je dosud Pavel Vanoušek z ČSSD, místostarosty Michal Pospíšil a Tomáš Linda z ODS a Vladimír Hartmann z ČSSD. 
 
zdroj: ČTK