V Mariánských Lázních začne 55. Chopinův festival

Slavnostním koncertem v provedení Západočeského symfonického orchestru začne v pátek v Mariánských Lázních na Chebsku 55. ročník Chopinova festivalu. Pod taktovkou islandského dirigenta Gudniho Emilssona zazní skladby Fryderyka Chopina a Ludwiga van Beethovena. Jeden z nejstarších hudebních festivalů v ČR potrvá do 24. srpna a nabídne 13 koncertů, klavírních recitálů a jedno matiné, na kterých vystoupí osobnosti světové hudby, sdělil ČTK předseda pořádající Společnosti Fryderyka Chopina Ivan Klánský.

Festival zaměřený především na klavírní tvorbu patří podle něj mezi nejvýznamnější v Evropě. "Letos přijede skvělý americký sólový klavírista Andrew Tyson, který zahraje hned na úvodním koncertě. Přivítáme také Ivett Gyöngyösiovou, Bartosze Zurakowského spolu s předními českými umělci a soubory," vyjmenoval Klánský, který také patří mezi přední české klavíristy a vystoupí už při prologu festivalu 14. srpna.
 
Tradiční součástí festivalu a Chopinovské společnosti je podpora mladých nadějných klavíristů. Návštěvníky tak čeká například vystoupení nadějného interpreta, laureáta evropských klavírních soutěží Marka Kozáka. Každé dva roky se také koná soutěž mladých pianistů, která pro studenty znamená prověrku jejich umění před velkou klavírní soutěží ve Varšavě.
 
Festivalové koncerty se konají v Městském divadle, ve Společenském domě Casino, v evangelickém kostele, na zámku Kynžvart, v hudební síni domu Chopin a v anglikánské kapli. Doprovázejí je výstavy či golfová soutěž.
 
Festival nese jméno polského romantického skladatele Fryderyka Chopina, který v Mariánských Lázních pobýval v roce 1836 v domě U Bílé labutě. Dnes je tam jediný Chopinův památník v ČR. Hudebník složil při pobytu v penzionu píseň Prsten. Společnost Fryderyka Chopina vznikla v roce 1959, ve stejném roce se také konal první Chopinův festival, který se tak stal jedním z pěti nejstarších evropských hudebních festivalů. Koná se každoročně a nikdy nebyl přerušen, pouze v roce 1968 zkrácen o dva dny.
 
zdroj: ČTK