V Mariánských Lázních by měla od března začít fungovat pohotovost

V Mariánských Lázních by měla od 1. března začít fungovat lékařská pohotovost. Finančně ji podpoří jak Karlovarský, tak Plzeňský kraj. Spádová oblast nové pohotovosti tak bude nejen samotné Mariánskolázeňsko, ale i severní Tachovsko. V tiskové zprávě to dnes uvedla mluvčí Karlovarského kraje Jana Pavlíková.  

"Tato služba na Mariánskolázeňsku dlouhodobě chybí, proto velmi oceňuji, že jsme našli shodu se zástupci Plzeňského kraje, kteří mají zájem o to, aby se portfolio služeb rozšířilo i pro občany Tachovska. Vstřícně se k tomu staví i majitel společnosti Nemocnice Mariánské Lázně, která by provoz lékařské pohotovostní služby zajišťovala. Záměr ještě musí schválit Rada a Zastupitelstvo Karlovarského kraje a stejně tomu bude i v Plzeňském kraji," uvedl hejtmanův náměstek Jakub Pánik (ČSSD).

Karlovarský kraj by částkou 1,2 milionu korun podpořil zprovoznění lékařské pohotovostní služby. Představitelé Plzeňského kraje mají především zájem financovat stejnou částkou fungování chirurgické ambulance, která by ve všední dny i o víkendech byla otevřena do 21:00.

"Považujeme předběžnou dohodu s Karlovarským krajem za velmi přínosnou, protože jednu třetinu pacientů v Mariánských Lázních tvoří občané z Tachovska. V minulém roce se Plzeňský kraj pokoušel vysoutěžit zajištění lékařské pohotovostní služby za 5,2 milionu korun, nyní se naskýtá příležitost službu zajistit s nižšími náklady na základě smlouvy s Karlovarským krajem. S návrhem musí samozřejmě souhlasit Rada Plzeňského kraje a krajští zastupitelé," řekla radní Plzeňského kraje Milena Stárková (ČSSD).

Jednatel nemocnice Mariánské Lázně Zdeněk Kříž uvedl, že firma dokáže personálně zajistit provoz pohotovosti a poskytnout i potřebné vybavení, jako je rentgen nebo služby laboratoře. O zřízení pohotovosti v Mariánských Lázních dlouhodobě usilují starostové z regionu, kteří dokonce požádali Karlovarský kraj o pomoc otevřeným dopisem. Skomírající nemocnice začala znovu rozšiřovat své služby poté, co většinový podíl odkoupil spolumajitel Podřipské nemocnice v Roudnici nad Labem Jakub Zavoral. Město Mariánské Lázně má v nemocnici podíl 14 procent.

zdroj: ČTK