V Karlových Varech se zaregistrovalo do voleb 12 stran a hnutí

Karlovarský magistrát zaregistroval pro podzimní komunální volby 12 kandidátek. V krajském městě kandidují téměř všechny parlamentní strany a několik místních sdružení a koalic tvořených menšími stranami. Před čtyřmi lety kandidovalo v Karlových Varech 17 stran a hnutí, přičemž jen sedm z nich se dostalo do zastupitelstva.

V krajské městě bude kandidovat Karlovarská občanská alternativa a křeslo primátora bude obhajovat Petr Kulhánek, který je opět v čele její kandidátky.
 
Do voleb jde také Česká strana sociálně demokratická, která bude mít v čele kandidátky Edmunda Janische. ODS povede do voleb Petr Bursík, současný náměstek primátora. Jaroslav Růžička, další z náměstků primátora, vede kandidátku Starostů a nezávislých. Radní Roman Maleček bude zase v čele kandidátky TOP 09.
 
Hnutí ANO 2011, které bylo úspěšné ve sněmovních volbách, vsadilo v Karlových Varech na Čestmíra Bruštíka. KSČM postavila do čela kandidátky Věru Bartůňkovou. Otmar Homolka bude jedničkou na kandidátce hnutí O co jim jde?! s podporou Zelených, Pirátů a KDU-ČSL. ALTERNATIVA bude kandidovat s lídrem Jiřím Kotkem.
 
Sdružení PRO Svobodné Vary, koalice hnutí PRO a Strany svobodných občanů, povede do voleb Lukáš Bernat. Novým sdružením je i hnutí Karlovaráci, které bude mít na prvním místě kandidátky Josefa Märze. Poslední stranou je Kongres národních sil - Za národní Karlovy Vary!, které ještě lídra nezveřejnilo.
 
Nové zastupitelstvo v Karlových Varech bude mít 35 křesel, o tři méně než dnes.
 
S velkou pravděpodobností se starostové změní v Chebu a Sokolově. V obou městech sice současní starostové, Pavel Vanoušek (ČSSD) v Chebu a Zdeněk Berka (ČSSD) v Sokolově, kandidují, ale spíše jako podpora novým lídrům. V Chebu je v čele kandidátky ČSSD Petr Navrátil, současný náměstek hejtmana Karlovarského kraje. V Sokolově povede kandidátku sociální demokratů Jan Picka.
 
V Chebu i Sokolově po minulých volbách vznikly koalice tvořené ČSSD a ODS, v Chebu ještě spolu s Volbou pro město. Ta sice formálně koaliční smlouvu před časem vypověděla, ale personální složení rady města se nezměnilo. Koalice ČSSD a ODS byly na radnicích v Chebu a Sokolově i v předchozích volebních obdobích, byť někdy s účastí jiných stran a sdružení.
 
V Chebu bude v komunálních volbách letos kandidovat 11 stran a sdružení, z toho šest parlamentních. Sokolovský městský úřad zaregistroval pro komunální volby ve městě 12 kandidátek.
 
zdroj: ČTK