V botanické zahradě přesazovali nejstarší bonsaj

V Botanické zahradě v Liberci v pondělí přesazovali nejstarší bonsaj, kterou má zahrada ve svých sbírkách. Unikátní exemplář jalovce čínského (Juniperus chinensis) vlastní několik desítek let a jeho věk se odhaduje na 200 až 300 let. Podobnou proceduru musí bonsaj absolvovat pravidelně asi jednou za čtyři nebo pět let.

"Teď to, myslím, bylo dokonce po šesti letech, ale úplně přesně to nevím," řekl ČTK hlavní zahradník botanické zahrady Zdeněk Eichler. Výměna zeminy trvala jen něco přes půl hodiny. Zapotřebí ale bylo několika mužů, kteří těžkou bonsaj vyzdvihli na vozík a přepravili ji pod zvedák.

Poté bylo nutné dřevinu uvázanou za kmen vyzdvihnout do výšky, uvolnit nádobu a bonsaj zbavit staré zeminy i části kořenů. "Není to tak snadné. Přece jenom je potřeba fyzická síla, ale je potřeba i přemýšlet, aby člověk rostlinu nezničil," dodal Eichler. Riziko je podle něj značné, z bonsaje se totiž odstraňují mladé vlásečnicové kořeny.

Bonsaj se přesazuje do speciálního kompostu, který je doplněn například pískem nebo rašelinou. "Teď nastane to nejnebezpečnější období, kdy ji musíme hodně často mlžit a méně zalévat, abychom rostlinu nepřelili a nezačaly hnít kořeny," vysvětlil zahradník.

Jalovec čínský dorůstá výšky až 15 metrů a šířky šest metrů. Takových rozměrů ale liberecký exemplář nikdy nedosáhne. Jako bonsaj se do Evropy dostal v závěru 19. století z Dálného východu. Rostlinu dovezl nadšený amatérský botanik hrabě Karl Stubenberg. Nejprve ji přivezl do Vídně, později ji věnoval svému bratrovi v Letohradu. Od tamního zahradníka ji později získal učitel Josef Kudláček, který ji nakonec věnoval liberecké botanické zahradě.

Možná jde o nejdéle pěstovanou bonsaj ve střední Evropě. Může být stará až 300 let. "Ale přesně to nevíme, protože to se dá spočítat jen na letokruzích," vysvětlil zahradník. Bonsaj je roubovaná. Vytváří několik druhů jehlic. V minulosti býval vzácný strom přístupný v expozicích zahrady. Návštěvníci ho však téměř zničili, když si mnoho z nich chtělo odnést kousek na památku. Přes léto je proto nyní bonsa ve venkovních depozitářích, v zimě ve skleníku.

zdroj: ČTK