V Aši začne po 15 letech opět sloužit lékařská pohotovost

V Aši začne od soboty sloužit o víkednech a svátcích po 15 letech lékařská pohotovost. Umožnila to dohoda kraje, města a místních praktických lékařů. Lidé z Ašského výběžku tak nebudou muset dojíždět za ošetřením do 40 kilimetrů vzdáleného Chebu, řekl dnes novinářům hejtmanův náměstek Jakub Pánik (ČSSD). 

"Chebský okres byl zatím, co se týká pohotovosti, závislý jen na chebské nemocnici. Tam už ale začala kvůli množství práce kolabovat interna. Proto jsme vyvolali jednání s okresním sdružením lékařské komory a hledali jsme cestu, jak pomoci," uvedl Pánik. 
    
Nakonec kraj našel partnera v ašském lékaři Georgisi Konstantinidisovi, který nabídl svou ordinaci a také přesvědčil ostatní ašské praktické lékaře, aby společně službu o víkendu zajistili. Nyní jde už o sedm lékařů. Podle Pánika to umožní, aby lékaři měli službu jen jednou za měsíc a půl až dva měsíce, což pro ně nebude takový nápor. 
    
Podle ašského starosty Dalibora Blažka (nez.) je nedostatečná zdravotní péče jednou z největších slabin Ašska. "Lékaři stárnou a odcházejí. V současné době nám například chybí diabetolog, který by mohl předepsat lidem inzulín. Ti tak musí jezdit do Chebu. Podobně bychom potřebovali gynekologa," řekl ČTK Blažek. 
    
Karlovarský kraj bude letos stát pohotovost v Aši 330.000 korun, na příští rok se pak počítá s 800.000 korunami. Město zase přispělo na vybavení ordinace. 
    
Lékařská služba první pomoci nyní funguje v Chebu, Sokolově, Karlových Varech a nově v Aši. Na její zajištění dává kraj zhruba 15,5 milionu korun. Podle Pánika se nyní jedná i o možnosti zajištění této služby na Mariánskolázeňsku. 
 
zdroj: ČTK