Úřad varuje před zneužitím případů nemovitostí neznámých majitelů

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) varuje před podvodníky, kteří v souvislosti se zveřejněnými seznamy nemovitostí s nejednoznačně určenými vlastníky mohou lidem za úplatu nabízet pomoc při prokazování nároku na danou nemovitost. Zatím ojedinělý případ zaznamenali úředníci nedávno na Chebsku, sdělil dnes ČTK mluvčí ÚZSVM Robert Hurt. 

Podvodník, který se vydával za vedoucího pracovníka krajského pracoviště ÚZSVM v Plzni, osobně navštívil starší paní a informoval ji, že ve zmiňovaných seznamech publikovaných na internetových stránkách úřadu našel několik pozemků jejích rodičů. Seniorku požádal o peníze na zaplacení kolku pro jednání s katastrálním úřadem a další hotovost na další kolky si chtěl vyzvednout při opakované návštěvě. Navíc ženu mylně informoval, že musí podat své nároky do konce dubna letošního roku. Lhůta přitom uplyne až na konci roku 2023. 
    
Na podvod se přišlo, když si žena totožnost muže telefonicky ověřovala na chebské pobočce úřadu. Jeho pracovníci okamžitě informovali policii, která falešného úředníka při druhé návštěvě seniorky zadržela. 
    
V souvislosti s tímto případem se úřad rozhodl varovat občany před dalšími možnými podvodníky. Občany upozornil, že při pátrání po neurčitých vlastnících nepožaduje od lidí žádné peníze. "Zaměstnanci ÚZSVM rovněž osobně nenavštěvují jednotlivé potenciální majitele či dědice po majitelích nemovitostí vedených v seznamech neznámých vlastníků," uvedl v tiskové zprávě. 
    
Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových v březnu informoval o tom, že na svém webu zveřejnil 192.000 nedostatečně identifikovaných vlastníků nemovitostí vedených v katastru nemovitostí. Z analýzy dat o 192.000 neznámých vlastníků vyplynulo, že mnohé z nemovitostí mají více neznámých spoluvlastníků. Celkem jde o 91.800 nemovitostí, z toho zhruba 88.000 pozemků a 3800 staveb. Na internetových stránkách se mohou občané také informovat, jak postupovat při prokazování svých případných nároků. 
 
zdroj: ČTK