Tržnice na Svatém Kříži nabízí policii vstup, brání prodeji drog

Provozovatelé a vedení Asijského obchodního centra ve Svatém Kříži na Chebsku pustí policii kdykoli kontrolovat pronajaté stánky. Připojují se tak k boji proti prodeji drog na tržnicích. Podle předsedy Česko - vietnamské společnosti Marcela Wintera přišla s nabídkou sama tržnice, řekl dnes ČTK. Policie ale i nadále bude postupovat podle zákona a na kontroly si vyžádá povolení, řekla dnes ČTK krajská policejní mluvčí Kateřina Krejčí. 

"Všichni nájemci této tržnice musí podepsat dodatek ve smlouvě, že kdykoliv, ve dne i v noci, umožní Policii ČR jakékoliv kontroly svých pronajatých stánků. Kdo dodatek k nájemní smlouvě nepodepíše, okamžitě v této tržnici končí," uvedl Winter. 
    
"Česko-vietnamská společnost, která loni vyhlásila boj vietnamské narkomafii u nás, tuto příkladnou iniciativu vítá, neboť dokazuje, že sami Vietnamci provozující tržnici ve Svatém Kříži na Chebsku si nepřejí, aby kdokoliv v této tržnici drogy skladoval nebo prodával," doplnil Winter. 
    
Jak dnes řekla ČTK policejní mluvčí Krejčí, policie vítá všechny snahy, které povedou k omezení prodeje drog. "Ale i tak se musíme řídit zákonem, takže ke vstupu do neveřejných prostor budeme i nadále mít povolení," dodala. 
    
Česko-vietnamská společnost se dlouhodobě snaží zlepšovat vztahy s vietnamskou komunitou i její obraz na veřejnosti. "Zájem naprosté většiny Vietnamců u nás žijících bojovat proti drogám vyráběných a prodávaných vietnamskou narkomafií v ČR dokazuje i fakt, že se přestali bát a již přes 120 Vietnamců oznámilo na anonymní nahlašovací linku Národní protidrogové centrály výrobu, nebo prodej drog ve své komunitě," doplnil Winter. 
    
Česko-vietnamská společnost vyzývá provozovatele všech asijských tržnic, aby po vzoru tržnice ve Svatém Kříži na Chebsku neprodleně sepsali stejné dodatky nájemních smluv a s těmi, co je odmítnou podepsat okamžitě ukončili smlouvu i jakoukoliv spolupráci. 
    
Výroba a prodej drog je problémem zejména na západní hranici Česka. Drogy se zde vyrábějí, prodávají i odtud vozí do sousedního Německa. Varny pervitinu a pěstírny marihuany nachází policie v pohraničí pravidelně. Například v červnu policie odhalila gang výrobců a distributorů drog na Chebsku. Při rozsáhlé razii objevila čtyři varny pervitinu a pěstírnu konopí. Na odhalování drog funguje v Karlovarském kraji také česko - německý tým Crystal. 
 
zdroj: ČTK