Tipy, které vám ušetří peníze i starosti při lyžařském výletu do Alp

Chystáte se na lyže do Alp a přemýšlíte, jakou vybrat hotovost či jaké používat karty? A co dalšího se vám může hodit, aby se dovolená neprodražila nebo nenastaly nepříjemnosti? Přinášíme několik tipů, jak na zimní dovolené či jarních prázdninách ušetřit rodinné finance a zároveň nezůstat v Rakousku, Itálii či Francii ve štychu. Dovolenou totiž může zkazit či prodražit i špatný výběr lyžařského střediska.  

Nepodceňte výběr lyžařského střediska

Pokud nejste zkušenými lyžaři či ve vaší rodině či skupině máte rozdílné lyžařské dovednosti, dbejte pečlivě na výběr střediska. Fajnšmekři určitě ocení lyžařská střediska typu Kitzbühel nebo Ischgl, ale ruku na srdce, potřebujete strávit zimní dovolenou s desítkami kilometrů sjezdovek a nejmodernějšími restauracemi a bary? A kde jsou ceny skipasů zbytečně přemrštěné? Existuje řada lyžařských středisek, která jsou výrazně větší a modernější, než české ski areály a s mnohem příznivějšími cenami skipasů než v největších a nejznámějších alpských resortech. Příkladem může být rodinně zaměřené středisko Dachstein-West, kde jsou ceny skipasů a ubytování dostupnější než v prémiových lokalitách. Navíc ušetříte i za benzín, jedná se totiž o část Alp, která je nejbližší českým hranicím. 

Hotovost nebo karta?

Základní otázkou při cestě do zahraničí je, zda se vybavit spíše hotovostí nebo platební kartou.  Pro výlet na lyže do rakouských a italských Alp nebo i jinam do zahraničí je odpověď jednoduchá – obojím. „Pro výhodné placení v zahraničí je klíčové mít při sobě vždy nějakou hotovost a zároveň i platební kartu,“ radí Petra Crhová ze Sberbank. 

Hotovost je vždy potřeba a často se vám může hodit již brzy po překročení hranic. Ne všude lze totiž použít k platbě kartu. Ale na místech, kde karty berou, je jí výhodné platit, protože za běžné platby v obchodech v zahraničí neplatíte žádné poplatky a daná měna je přepočítávána devizovým kurzem, který je výhodnější než kurz valutový. Hotovost si tak šetřete pro případ, že někde karty brát nebudou, což může být například v horské chatě ve výšce 2000 metrů nad mořem, kde se zastavíte ohřát a občerstvit během lyžování.

Vyplatí se mít kartu Visa i Mastercard  

A co samotná karta? Je jedno, která z karetních společností ji vydala? Často ano, protože dnes již většina obchodníků akceptuje obě karty, ale v odlehlých oblastech nebo malých krámcích můžete narazit na problém. „Proto je nejvýhodnější a nejsnazší mít po ruce karty obou asociací - Visa i Mastercard,“ doporučuje Petra Crhová ze Sberbank. Zda za výběr z bankomatu zaplatíte nějaký poplatek, záleží na podmínkách vaší banky. Před cestou je proto praktické si zjistit, jaké konkrétní podmínky vaše banky nabízí v dané zemi.        

Bezpečnost na prvním místě

Při nakládání s penězi se vždy vyplatí dodržovat základní bezpečnostní pravidla. Na cestách dvojnásob. Vhodné je nemít všechnu hotovost i karty na jednom místě. Pak totiž ztráta či zcizení jednoho zavazadla nebo jedné peněženky může znamenat velké problémy. Pokud jedete v páru, mějte tedy každý svou peněženku a karty i hotovost rozdělenou na dvě části. Když cestujete sami, mějte peníze na dvou místech tak, aby nebyly jednoduše zcizitelné naráz. 

Aplikace iSKI Austria

Cílovou destinací pro většinu Čechů, kteří míří v zimě do Alp, je Rakousko. Pokud se tam chystáte i vy, stojí za to si stáhnout do svého chytrého telefonu aplikaci iSKI Austria. Najdete v ní informace o všech lyžařských střediscích v Rakousku včetně map lyžařských areálů a aktuálního stavu sněhové pokrývky. Pomocí webkamery můžete kouknout i na aktuální počasí v lokalitě, kam se chystáte, stejně tak na provozní dobu všech lanovek a vleků. Aktuální časy poslední jízdy lanovek či odjezdu ski busů se vám určitě budou hodit. Pokud byste nestihli poslední vlek či ski bus a museli použít taxislužbu, dovolená by se vám mohla tímto nepříjemně prodražit.