Správa bytů a nemovitostí Chebu přináší zisk kolem 20 milionů Kč

Správa bytů a nebytových prostor Chebu přináší ročně zisk asi 20 milionů korun. Jde tak po daních o jeden z největších příjmů města do rozpočtu. Na nemovitostech ve vlastnictví města je ale stále vnitřní dluh, který chce město postupně snižovat, řekl dnes novinářům starosta Chebu Pavel Vanoušek (ČSSD). 

Město Cheb vlastní 1279 bytů a dalších 351 nebytových prostorů, o které se stará odbor správy majetku města. "Když jsme do své správy převzali i městské byty, bylo to určité riziko, ale ukázalo se, že je to správná cesta. Stále ale ještě pracujeme na zvýšení efektivnosti správy," uvedl Vanoušek. 
    
Podle místostarosty Tomáše Lindy (ODS) je na nemovitém majetku města dluh kolem 100 milionů korun. Zanedbané budovy chce město během asi deseti let uvést do odpovídajícího stavu. Přednost budou mít ty, které městu přinášejí vyšší příjmy. 
    
Samotná správa bytů už není pro město zátěží. Po deregulaci nájemného, které je nyní v Chebu v základní sazbě 47 korun za čtvereční metr, a rozprodeji části bytového fondu už město s dalším prodejem nepočítá. Počet bytů okolo 1300 je podle Lindy optimální. 
    
Městské byty dříve pro město spravovala společnost Terea, v níž má město 50procentní podíl. Od loňského ledna správu vykonává město. Podle vedení radnice to zrychlilo komunikaci s nájemníky. Podařilo se také zastavit růst dluhů z nájemného a služeb. Ten je nyní asi 34 milionů korun. Spolu s úroky pak asi 70 milionů korun. 
 
zdroj: ČTK