Silný vítr na Karlovarsku vyvracel stromy a přerušil proud

Sníh, déšť, silný vítr i popadané stromy na vozovkách komplikují od noci dopravu v Karlovarském kraji. Kvůli srážkám je špatná viditelnost, řidiči musí jezdit se zvýšenou opatrností. Hasiči vyjížděli ke zhruba 20 případům, většinou šlo o odstranění padlého stromu. Do jednoho na Chebsku narazil i vlak, událost se ale obešla bez zranění. V terénu jsou od noci energetici, evidovali 20 poruch na vysokém napětí, nejhorší situace byla v oblasti Horního Slavkova. ČTK to zjistila u silničářů, hasičů a ČEZ. 

"Výjezdů bylo více, ale nebylo to nic dramatického, nešlo o události, jaké jsou po větrných smrštích, které byly v minulosti," uvedl mluvčí hasičů Martin Kasal. V případě padlých stromů šlo vždy o jeden, dva kusy, nikoliv o velkou plochu. Podle Kasala na Chebsku u Ovesných Kladrub narazil do jednoho ze stromů na kolejích vlak, nikdo ale nebyl zraněn. 
    
Podle policie se staly spíše drobné nehody, žádná nebyla s těžkým zraněním. "Kvůli popadaným stromům jsme museli silnice uzavírat, ale šlo spíše o ty malé, například u Božího Daru," uvedla mluvčí policie Kateřina Böhmová. 
    
V terénu jsou od rána energetici, kvůli výpadku zhruba 30 trafostanic bylo bez proudu kolem 6000 lidí v oblasti Horního Slavkova a Krásna. Podle mluvčího ČEZ pro Západní Čechy Martina Sobotky se podařilo kolem 08:00 zapnout zpět 27 trafostanic, kolem poledne už měly výpadky na lidi jen minimální dopad. "Poruchy na vysokém ani nízkém napětí nám nepřibývají, během dopoledne by se mohlo podařit vše obnovit," uvedl Sobotka. 
    
Podle šéfa zimní údržby Josefa Bulky byla ráno situace už poměrně klidná, silnice jsou posolené. Zlobil však vítr, který lámal větve stromů. "Noc byla ale zajímavá, nejprve šly teploty nahoru a pršelo, po půlnoci prudce poklesly a během okamžiku bylo všude náledí. Za nás vše, co mohlo, sypalo," uvedl. 
    
Problém v kraji byl od 03:00 se zhruba kilometrovým úsekem z Božího Daru na klínovecké rozcestí, tam padla takzvaná bílá tma, podle Bulky nebylo vidět na krok. Silnice druhé třídy vedoucí z Karlových Varů na Vejprty proto byla v tomto úseku uzavřena, provoz na ní byl obnoven dopoledne. "Sem tam padá sníh, vítr lehce polevil, ale v případě silnice na Božím Daru musíme intenzivně odklízet, protože nám to tam zafoukává," uvedl dispečer. 
    
Silnice první třídy v kraji jsou mokré po chemickém ošetření, na komunikacích nižších tříd leží maximálně zbytky rozbředlého sněhu, do toho sněží. 
 
zdroj: ČTK