Radní Karlovarského kraje za KSČM Sloup opět nebyl odvolán

Ani transparenty, ani dvě petice za odstoupení nevedly dnes k odvolání náměstka hejtmana Karlovarského kraje pro školství Václava Sloupa z KSČM. Petice za jeho odvolání podepsalo většinou na internetu asi 4500 lidí, část z nich také přišla na dnešní jednání. Už druhé hlasování zastupitelstva, kde má většinu koalice KSČM a ČSSD, ale bývalý politruk Pohraniční stráže Sloup ustál. Odstoupit sám nechce.

Na krajský úřad dorazily dvě petice. Jednu iniciovali pedagogové krajských středních škol a na internetu ji podepsalo přes tři tisíce lidí. Druhou sepsal opoziční zastupitel Jiří Kotek (ALTERNATIVA) a podepsalo ji přes 1300 signatářů. Na transparentech, které na jednání zastupitelstva lidé požadující Sloupovo odvolání přinesli, byly nápisy jako například "Pravdu neSloupnete" nebo "Milujeme vás až za hranice".

Přestože návrh na odvolání Sloupa nebyl zařazen do programu jednání, zastupitel Petr Šindelář (ODS) jej zopakoval v bodu na konci jednání. Jak také řekl, ODS je připravena znovu jednat o sestavení koalice bez účasti KSČM v krajské vládě.
 
Diskuse o Sloupovi trvala přes dvě hodiny. Zastupitel Miroslav Balatka (ALTERNATIVA) na zastupitelstvu přečetl vzkaz učitelky Evy Slábové, která odmítla převzít ocenění kraje z rukou komunistického náměstka.
 
Podle jednoho z autorů petice pedagogů Dominika Jandla iniciátoři petice respektují výsledky voleb a asi by neprotestovali, kdyby školství řídil "nějaký slušný člověk". "Ale pokud tam bude pan Sloup, tak vám klid nedáme," řekl Jandl a vysloužil si potlesk v sále.
 
Náměstek hejtmana Jaroslav Borka (KSČM) vyzval studenty a učitele k jednání. "Vnímáme, co říkáte, i když nesouhlasíme s některými návrhy. Jsem pověřen, abych vám nabídl setkání, kde si můžeme vysvětlit z očí do očí své postoje. Vždy jsme respektovali výsledky voleb. Proto máme právo hájit výsledky voleb, a to i posty krajských radních," uvedl.
 
Zastupitel a krajský předseda ČSSD Jakub Pánik dnes připomněl, že ČSSD po volbách dlouho jednala o sestavení koalice. "Jediná věc, kdy bude ČSSD torpédovat koalici nebo někoho odvolávat, kdyby někdo nepracoval pro rozvoj kraje," řekl Pánik.
 
Při jednání se Sloup nevyjádřil ani k požadavku na své odvolání, neodpověděl ani na dotazy z oblasti školství. V zákulisí hovořil se studenty a přesvědčoval je například o tom, že i před rokem 1989 mohl kdokoli legálně vycestovat na západ. Zastupitel a senátor Jan Horník (STAN) to komentoval slovy: "Pan Sloup je naprosto mimo a zřejmě se dostal do jiné doby a neví o tom."
 
Sloup je připraven tlaku na své odstoupení čelit i nadále. "Nebude to jen dnes, ale podle zastupitele Kotka to bude každé zastupitelstvo," konstatoval Sloup. Jak řekl, sám koupil svým vnoučatům placky s nápisem Odstupte a styďte se. "Neodstoupím a nestydím se. Jednak jsem neměl čas dokázat, že něco umím, a nejsem člověk, který by plival na svou minulost," řekl dnes Sloup ČTK.
 
Proti Sloupovi v čele krajského školství se už konala v lednu demonstrace v Karlových Varech, které se účastnily stovky lidí.
 
zdroj: ČTK