Přeplněné ordinace lékařů. Čekací lhůty na vyšetření jsou i několik měsíců

Trápí vás zdravotní potíže a potřebujete navštívit lékaře? V dnešní době to může být obrovský problém. Čekací lhůta na odborné vyšetření se běžně pohybuje v řádu týdnů i měsíců, ovšem kvůli pandemii koronaviru se možnosti objednání ještě výrazně zkomplikovaly. Česko tak v současnosti bojuje s nedostatkem lékařů i dalšího zdravotního personálu. 

Dlouhodobé problémy s nedostatkem odborných i praktických lékařů vygradovaly v loňském roce s příchodem pandemie covidu-19. Zdravotnický systém, který už delší dobu trápil nedostatek sester, byl v posledních letech poznamenán také tím, že na mnoha pracovištích začali docházet lékaři. Některé oddělení nemocnic nestačí udržovat v chodu už ani zakořeněná tradice přesčasů a nárůst platů kvůli odchodu lékařů na zahraniční kliniky. Podle dat z ČSÚ jednoznačně vyplývá, že návštěvy praktických lékařů i specialistů každým rokem rostou a lékařů nepřibývá. Celou situaci od loňského roku navíc výrazně ovlivňuje koronavirus, kdy je provoz různých ambulancí dočasně zastavený kvůli personálu v karanténě. „Najít očního lékaře nebo ortopeda je velký problém i za normálních okolností. Čekací lhůty na objednání jsou natolik dlouhé, že lidé často končí na pohotovosti, když už jsou jejich potíže opravdu akutní,“ komentuje situaci Michal Švec, zakladatel portálu Návštěvalékaře.cz. „Můžu potvrdit, že návštěvníky našeho portálu nejčastěji trápí především nedostatek odborníků z oboru ortopedie, kardiologie, neurologie, ale jsou tu i další oblasti jako je oční lékařství nebo ORL.“

Jaké specialisty lidé nejvíce vyhledávají?

1.    Ortoped
2.    Neurolog
3.    Oční lékař
4.    Urolog

Do některých ordinací může být problém se dovolat
Ve všech ordinacích v současnosti posílily moderní nástroje na objednávání a třídění pacientů, ovšem kvůli nebývalému zatížení prosí lékaři pacienty o shovívavost. Vzhledem k tomu, kolik pacientů a zájemců o konzultaci a objednání se snaží každý den dovolat, telefony v ordinacích jsou téměř celý den prakticky stále obsazené, přičemž možnosti zavolání zpět ze strany personálu ordinace jsou natolik omezené, že není reálné vše zvládnout. „Bohužel se lékařům kvůli situaci s koronavirem často stává, že pacienti ruší objednané termíny, protože musí jít do karantény, zároveň si rovnou domlouvají náhradní termíny, čímž se systém zaplňuje o to rychleji,“ vysvětluje Michal Švec, který se zabývá objednáváním pacientů přes internet. „Na portálu NávštěvaLékaře.cz rychlým tempem přibývají nové ambulance a kalendáře lékařů s nejbližšími volnými termíny na vyšetření. Pacienti naleznou nejbližší volné termíny na vyšetření do ambulancí od praktických lékařů, přes stomatology až po urology,“ popisuje Michal Švec služby portálu Návštěvalékaře.cz

Potřebujete objednat na antigenní testy? Můžou vám pomoci i ambulantní lékaři
V současné době lidé mimo jiné řeší i hledání odběrových míst na antigenní testy zdarma. Pokud ovšem máte strach, že se na vás nedostane, o poznání menší počet zájemců uvádějí ambulantní lékaři, kteří se do plošného testování dobrovolně zapojili nad rámec běžných povinností. „Z médií v posledních dnech slyšíme, že termíny na testy v nemocnicích jsou již plné na několik týdnů dopředu, lidé ale stále mohou využít služeb ambulantních lékařů. Speciálně pro ně jsme připravili jednoduchý rezervační kalendáře a samostatnou sekci. Lékaře postupně doplňujeme, a přestože zájem pacientů neustále roste, stále evidujeme volné termíny zejména v Praze,“ doporučuje na závěr Michal Švec.

O portálu Návštěvalékaře.cz:
NávštěvaLékaře.cz je největší portál na vyhledávání a objednávání k lékaři v České republice a na Slovensku. Měsíčně na portálu hledá lékaře cca 500 000 pacientů v ČR a 500 000 pacientů v SR, tj. dohromady cca milion pacientů měsíčně. Pacienti na portálech hledají zejména nového lékaře, nebo kontaktní údaje na svého lékaře. Portály fungují od roku 2011.