Policisté odhalili gang, který prodával v Aši drogy do Německa

Policisté při rozsáhlé akci rozkryli organizovanou skupinu, která v Aši prodávala do Německa marihuanu a pervitin. Zadrželi šest lidí původem z Vietnamu. Policisté v Německu v souvislosti s tímto případem vyšetřují dalších 12 lidí, kteří drogy pašovali přes hranice, informovala dnes ČTK mluvčí Národní protidrogové centrály Barbora Kudláčková. 

Policejní operace Chinh a Kolej trvaly více než rok. Odhalená skupina se zabývala distribucí metamfetaminu (pervitinu) a marihuany a další trestnou činností spojenou s úniky na cle a daních. Drogy cizinci distribuovali především odběratelům z Německa, kteří je pravidelně jezdili nakupovat do Česka. 
    
"Samotná drogová trestná činnost skupiny probíhala tak, že obvinění v objektech heren v centru Aše distribuovali drogy, zejména metamfetamin, a to téměř výhradně německy hovořícím zákazníkům. Tito odběratelé drogu vyváželi za hranice, kde ji dále prodávali. Obchodníci drogu přepravovali po menších dávkách osobními vozidly," uvedla Kudláčková. 
    
Celkem bylo během operace zadokumentována distribuce dvou kilogramů metamfetaminu a deset kilogramů marihuany. Při následných domovních prohlídkách a prohlídkách jiných prostor byla odhalena distribuční místnost s připravenými dávkami metamfetaminu a pěstírna marihuany pro řádově několik set rostlin ve fázi před výsadbou. Na místě byly zajištěny i peníze v korunách a eurech, v přepočtu řádově v milionech korun. 
    
Při operaci Kolej pak policisté zajistili 520.280 kusů cigaret bez platných tabákových nálepek. Celkový únik na cle, daních a poplatcích byl vyčíslen na 1,4 milionu korun. Dále pracovníci Celního úřadu pro Karlovarský kraj odhalili 926 nosičů se zvukovým a zvukově obrazovým záznamem za 576.937 Kč. 
    
Všichni zadržení byli obviněni z nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami. Třem z nich hrozí trest od osmi do 12 let, třem pak od dvou do deseti let. Policisté navíc zjistili, že jeden z šestice cizinců pobýval v ČR nelegálně s falešnými doklady. 
    
"Případ není v současné době ještě uzavřen. Vyšetřování dále pokračuje a nelze vyloučit, že dojde k zadržení dalších spolupachatelů či rozšíření obvinění," dodala mluvčí. 
 
zdroj: ČTK