Operní pěvci se sjedou do Jáchymova na soustředění i koncerty

Deset operních pěvců a pěvkyň z osmi zemí přijede na pěvecké "soustředění" do Jáchymova. Pod vedením mezzosopranistky Dagmar Livorové se zúčastní takzvaných Mistrovských pěveckých kurzů. Výuka bude po celý týden od 22. července volně přístupná veřejnosti, součástí kurzu budou i tři koncerty, včetně galakoncertu s vystoupení všech deseti pěvců. ČTK o tom informoval Marek Poledníček z centra SPA Info Jáchymov. 

"Pěvci se budou učit pěvecké technice, ale především interpretaci operních árií a duet. Účastníci byli pečlivě vybráni na předzpívání nebo podle nahrávek přímo pedagogem kurzu, dále to jsou vítězové mezinárodní pěvecké soutěže pro 35 zemí světa," uvedl. Kromě ČR a Slovenska přijedou umělci z Německa, Rakouska, Belgie, Polska, Ukrajiny a Jižní Koreje. Pěvecké kurzy se v Jáchymově konají poprvé. 
    
Kurzy povede slovenská mezzosopranistka Dagmar Livorová, která patří mezi přední světové interprety a úspěšné pedagogy. "Její až neuvěřitelný hlasový fond velmi syté a objemné barvy zněl v divadlech po celém světě. V roce 1988 například zpívala ve Philadelphii po boku tenoristy Luciana Pavarottiho," uvedl Poledníček. Jako host Livorová působila ve Státní opeře v Praze, Janáčkově opeře v Brně, lidé ji mohli slyšet v Rakousku, Německu, Itálii, Švédsku, Francii a USA. Její žáci patří mezi nejúspěšnější operní pěvce, získávají nejvyšší ocenění na světových soutěžích. 
    
Veřejně, tedy zdarma, přístupné zkoušky budou v koncertním sále Radium Palace od 22. do 26. července od 10:00 do 13:00 a od 15:00 do 18:00. Součástí kurzů budou tři koncerty. V úterý 22. července od 19:30 to bude klavírní recitál v hotelu Běhounek, ve čtvrtek 24. července od 20:00 zazní slavné operní a operetní duety v koncertním sále Radium Palace a v neděli 27. července od 20:00 v Radium Palaci galakoncert, na kterém vystoupí všech deset operních pěvců. Podrobné informace jsou na webu. 
 
zdroj: ČTK