Obyvatelé Teplé v referendu odmítli stavbu sociální centra

V Teplé na Chebsku voliči v místním referendu odmítli stavbu centra služeb sociální prevence. Z celkových 1103 voličů, kteří přišli k referendu, jich bylo 1006 proti. Pro město to znamená vypovědět už přiznanou dotaci, řekla dnes ČTK starostka Teplé Jana Čížková (nez.).

"Výsledek mě nepřekvapil, čekala jsem to. Kolik nás výsledek referenda bude stát, se teprve ukáže. Podle toho, jakou pokutu dostaneme," řekl ČTK Čížková. 
    
Centrum mělo vzniknout přestavbou bývalých dílen za základní školou v Teplé. Vybudování centra by stálo 12,5 milionu korun, přičemž město by na něj dostalo od státu 9,7 milionu korun. Náklady města ve výši asi 2,8 milionu korun by šly na vybudování multifunkčního hřiště. Centrum mělo nabízet sociální služby hlavně pro sociálně vyloučené obyvatele a mládež. 
    
Jenže místní lidé se obávali, že centrum naopak přitáhne další nepřizpůsobivé obyvatele a stane se spíše místem, kde se bezpečnost zhorší. Ačkoli to projekt vůbec neobsahoval, část lidí věřila, že město chce postavit domy, do kterých by se měli nepřizpůsobiví přistěhovat. 
    
Podle Čížkové ale projekt není definitivně mrtvý. "Chtěla bych se k němu vrátit. Oni si lidé teď asi myslí, že vyhráli, ale možná za rok za dva zjistí, že taková služba je tady třeba," řekla ČTK. 
    
Podobný záměr loni připravovalo nedaleké město Toužim. I tam o něm rozhodovali lidé v referendu. Sociální centrum drtivá většina voličů také odmítla. 
 
zdroj: ČTK