Obchvat Chebu nepřevyšuje hlukové limity, ukázalo měření

Doprava na obchvatu Chebu, který byl otevřen na podzim, nepřekračuje hlukové limity. Ukázala to měření Krajské hygienické stanice v Karlových Varech. Stavba za 392 milionů korun, jejímž investorem byl Karlovarský kraj, tak může dostat kolaudaci. Případná místní opatření k omezení hluku ale ještě zváží město Cheb, řekl dnes novinářům starosta Chebu Petr Navrátil (ČSSD).  

"Krajská hygienická stanice provedla měření na celkem 12 bodech po trati obchvatu, na Svatém Kříží, v Rhedenské ulici nebo v ulici U tratě. Výsledky jsou pro stavbu pozitivní, protože nikde nebyly překročeny hlukové limity. Stavba tak může být uvedena do řádného provozu," uvedl Navrátil.

Protihluková opatření ale požadovala část obyvatel, kteří poblíž obchvatu bydlí. Výsledky měření tak podle Navrátila znamenají, že kraj jako stavebník nemusí už další opatření proti hluku budovat. Město ale ještě podrobně prostuduje zprávu hygieniků a případně zváží vlastní protihlukové zábrany, pokud by jich někde bylo třeba.

Hlavní cílem stavby jihovýchodního obchvatu města bylo odvést část dopravy od hraničního přechodu Svatý Kříž mimo centrum města rovnou na silnici R6. Podle údajů z měření asi polovina aut skutečně jezdí přes obchvat.

Jak řekl Navrátil, město chce ještě v příštím roce udělat měření počtu aut, které i přes nový obchvat míří do města. "Hlavně u kamionů chceme zjistit, kolik aut jezdí do města a kolik jich městem jen projíždí. Poté zvážíme případné omezení," uvedl Navrátil. Jednou z možností by bylo zakázat nákladním autům kromě zásobování vjezd do centra města. Kamiony totiž mají nyní možnost město objet.

zdroj: ČTK