Nezaměstnanost v Karlovarském kraji v říjnu stagnovala na 8,9 pct

Nezaměstnanost v Karlovarském kraji v říjnu stagnovala na zářijových 8,9 procenta. Bez práce bylo 18.402 dosažitelných uchazečů, kteří jsou schopni nastoupit ihned do práce; meziměsíčně je jich o dva méně. Vyplývá to z dnes zveřejněných informací ministerstva práce a sociálních věcí. Také v ČR stagnoval v říjnu podíl nezaměstnaných na 7,6 procenta. 

V říjnu bylo v Karlovarském kraji nově zaevidováno 1501 lidí bez práce, o 540 méně než v předchozím měsíci. "Je to o 199 méně než loni v říjnu. Z evidence uchazečů bylo letos v říjnu vyřazeno 1492 uchazečů," uvedla Petra Dolejšová z karlovarského úřadu práce. Loni v říjnu činil v karlovarském regionu podíl nezaměstnaných 7,9 procenta. 
    
Zatímco na Sokolovsku podíl nezaměstnaných narostl o jednu desetinu procentního bodu na 10,7 procenta, na Chebsku a Karlovarsku stagnoval na zářijových hodnotách 7,2 a 8,8 procenta. Sokolovsko je tak v ČR na sedmém místě mezi okresy s nejvyšší nezaměstnaností. Největší podíl nezaměstnaných má Most, a to 13,5 procenta. 
    
Stagnace nezaměstnanosti je dána podle kontaktních pracovišť úřadu práce především tím, že už nepřicházeli čerství absolventi škol a že sezonní práce pokračovaly díky dobrému počasí celý říjen. 
    
V Karlovarském kraji bylo k posledním říjnu evidováno 1066 volných pracovních míst, což je o 180 méně než v září a o 396 míst méně než v říjnu 2012. Na jedno volné pracovní místo připadá 17,7 uchazeče, zatímco v minulém měsíci to bylo 15. Nejméně volných míst je na Sokolovsku, aktuálně 218, a na jednu volnou pozici tam připadá 31,8 uchazeče, což je sedmá nejhorší pozice mezi všemi českými okresy. 
    
Nejvíce poptávaná místa v Karlovarském kraji jsou číšník, kuchař, řidič, uklízeč a pomocník, zámečník, údržbář, obchodní zástupce, administrativní pracovník, prodavač a lékař. 
    
"Počet uchazečů o zaměstnání z řad absolventů a mladistvých činil k poslednímu říjnu 1394, z toho absolventů bylo 1138," uvedla Dolejšová. V regionu bylo od počátku roku zařazeno do rekvalifikačních kurzů celkem 1283 uchazečů o zaměstnání.
 
zdroj: ČTK