Nechcete, aby se vám dovolená prodražila? Tipy, na co nezapomenout

Kdo by chtěl zbytečně rozhazovat peníze? Ať už během roku nebo o dovolené. Existují přeci tisíce možností, za co je příjemně utratit. Přinášíme několik chytrých tipů, na co byste neměli zapomenout, pokud se o dovolené chcete vyhnout zbytečným výdajům a nepříjemnostem.  

Nastudujte specifika dané země

Velmi snadno se můžete dostat do potíží, když nebudete znát zákony dané země. A jsou to nejenom jiné rychlostní limity. Dopravní předpisy v tomto ohledu však vynikají. I v nedalekých evropských zemích vás může překvapit třeba zákaz hlasitého poslechu hudby v autě, zákaz řízení v žabkách, zákaz kouření v autě, kde jsou děti nebo zákaz telefonování za jízdy, a to i s handsfree sadou. Loňskou hojně diskutovanou novinkou bylo například udělování pokut turistům v plavkách v řadě chorvatských měst.

Smartphone s sebou

Doporučujeme chytrý telefon s sebou na dovolenou určitě vzít. V celé EU již voláte, posíláte SMS i využíváte data za stejnou cenu jako doma. Mimo EU si podmínky vždy předem zjistěte a pokud nebudete chtít akceptovat podmínky některého z datových tarifů, spolehněte se na věrohodné veřejné Wi-Fi. 

Komfortní je totiž použití smartphonu při placení, protože aplikace mají zabezpečené prostředí, do kterého zadáte údaje ke své platební kartě. Ubytování nebo třeba taxi tak hradíte jedním kliknutím, nemusíte se zabývat hotovostí nebo používáním karty na recepci. Stejně tak se bude hodit i navigace, do které si mapy můžete stáhnout předem a vyhnout se tak nutnosti neustálého online připojení. 

Vezměte karty i hotovost 

Určitě nezapomeňte platební kartu. Platnou kartu budete potřebovat k rezervacím či on-line platbám za služby. Ideálně s sebou vezměte karty platební i kreditní, protože jsou poskytovatelé služeb, kteří kreditní kartu při platbě vyloženě požadují. Je také dobré včas před cestou ověřit, jaká je platnost vašich karet a zda karta zahrnuje i cestovní pojištění. Vhodné je uvažovat i o pojištění samotné karty. 

Pokud máte více platebních karet, je dobré, aby byla každá vydaná jinou karetní asociací. „Za hranicemi mějte ideálně karty obou největších asociací - Visa i MasterCard. Při zřizování účtu v bance, například manželům, vždy doporučujeme, aby každý z nich měl od každé značky jednu. Je to velmi praktické právě při zahraničních cestách,“ doporučuje Gabriela Brůhová ze Sberbank.

S sebou si vezměte ale i hotovost. V každé zemi jsou stále obchody, kde neakceptují platební karty nebo preferují jiný typ. Příkladem může být Německo, kde s mezinárodně uznávanými kartami u řady obchodníků narazíte. Naši sousedi totiž platí mnohem častěji kartami typu EC (Electronic Cash), které se v Česku nevydávají. I proto je moudré mít v peněžence připravenou hotovost. Bez té se na cestách stále ještě neobejdete.

Mějte po ruce kontakty pro blokaci karty

Připravte se také na případnou nemilou situaci ztráty nebo odcizení karty a do telefonu si uložit číslo pro blokaci karet, vyřízení nouzové hotovosti nebo vydání dočasné karty. Kontakt si poznamenejte raději i jinam než do jednoho telefonu, protože se může stát, že dojde k odcizení telefonu i karty najednou.

Pojistěte si storno dovolené

Některé věci člověk neovlivní. Může se stát, že před odjezdem na dovolenou onemocníte, nebo vám plány změní nějaká událost. Pro tyto případy se vyplatí se dobře pojistit. „V České republice sledujeme v posledních letech růst zájmu o dovolené nakoupené za výhodných podmínek v několikaměsíčním předstihu. S tím souvisí růst popularity pojištění storna dovolené, protože si lidé chtějí pojistit riziko, že jim nepředvídané události dovolenou znemožní,“ říká Jiří Zindulka z Yachting.com.