Na Jablonecku bylo kvůli možné otravě hospitalizováno 27 dětí

Kvůli podezření na otravu jídlem bylo v noci na dnešek převezeno do nemocnic 27 dětí ze školy v přírodě v penzionu v Ondříkovicích, části Frýdštejna na Jablonecku. Trpěly nevolnostmi, průjmy a byly dehydratované, pravděpodobně po bagetě, kterou snědly na výletě. ČTK to řekla mluvčí liberecké záchranky Lenka Markovičová. Podle České televize je stav deseti z nich vážnější.

Kvůli značnému počtu dětí s nevolnostmi, musely být rozvezeny i do nemocnic mimo Liberecký kraj. "Děti byly převezeny do nemocnic v Jilemnici, Turnově, Liberci, České Lípě, Mladé Boleslavi a Jičíně," uvedla mluvčí. Ve škole v přírodě podle ní bylo nahlášeno 60 až 70 dětí. Záchranáři jich ošetřili 40.

V liberecké krajské nemocnici je sedm dětí, které opakovaně zvracely a měly průjem. Jejich stav je stabilizovaný. V nemocnici v České Lípě jsou tři děti ve věku osm až deset let. "Jsou bez větších obtíží a pravděpodobně budou ještě dnes propuštěné," řekl ČTK mluvčí českolipské nemocnice Petr Pokorný.
 
"Předběžně lze říci, že příčina může být v nekvalitním jídle," uvedl ředitel krajské záchranné služby Stanislav Mackovík. Doplnil ale, že ji odhalí až laboratorní testy.
 
V Ondříkovicích jsou i pracovníci krajské hygienické stanice. Podle její mluvčí Zuzany Balašové potrvá vyhodnocení výsledků delší dobu. "Od dnešního rána se dělají intenzivní epidemiologická šetření u postižených, v místě konání školy v přírodě a u jednoho z výrobců potravin," uvedla mluvčí. I hygienici podle dosavadních informací předpokládají, že jde o nemoc způsobenou požitím kontaminovaných potravin.
 
Událostí se zabývá také policie. Podle policejní mluvčí Dagmar Sochorové zatím čeká na výsledky šetření hygieniků.
 
zdroj: ČTK