Na festivalu Tourfilm Karlovy Vary zvítězil snímek o Dublinu

Irský snímek Potkejte se v Dublinu (Meet in Dublin) získal hlavní cenu letošního 46. ročníku festivalu turistických filmů Tourfilm v Karlových Varech. V soutěži Tour Region Film českých filmů a multimédií pak zvítězila Turistická encyklopedie města Cheb. Festival letos představil rekordních 747 snímků a multimédií z oblasti cestovního ruchu. 

Podle předsedy poroty Jiřího Mikeše vítězný snímek zaujal tím, že ukázal zajímavou formou propojení krás města i obchodu. "Snímek zve do Dublinu kongresové účastníky. Film je udělaný perfektně, je založen na hudbě, nemá mnoho slov, ale o to více staví na úderných sloganech. Člověk, který jej vidí, si řekne: 'Mohl bych se tam podívat anebo tam udělat nějakou akci.'," řekl ČTK Mikeš. 
    
Právě trend, kdy místo dlouhých slovních popisů sděluje informaci hlavně obraz a hudba doplněná stručnými texty, je podle Mikeše trendem, kterým se turistické filmy ubírají. 
    
U projektu webové Turistické encyklopedie Chebu porotu zaujala orientace na individuálního návštěvníka. Podle Mikeše je to současný trend v turistice, kdy hlavně mladí lidé méně využívají cestovní kanceláře, ale raději volí individuální cesty. A na nich jim podobný podrobný průvodce hodně pomůže. 
    
Festival, jehož tématem byla letos Brazílie a karnevalové Rio de Janeiro, se letos více přiblížil divákům tím, že jak zahájení, tak i hlavní hvězdu festivalu, vnučku světoznámého oceánologa Jacquesa-Yvesa Cousteaua Céline, přivedl přímo do hotelu Thermal, kde se většina festivalového dění odehrává. 
    
Do přehlídky letos zaslali své filmy a multimédia zástupci 132 zemí. Kromě filmů ale festival přinesl i řadu besed s cestovateli a známými osobnostmi. Zároveň je přehlídka, jejímž spolupořadatelem je agentura CzechTourism, možností pro prezentaci českých turistických destinací, včetně právě Karlových Varů. 
 
zdroj: ČTK