Liberecká výstavba lázní je prý předražená o 50 mil. Kč

Kontroverzní zakázka na výstavbu historických lázní v Liberci je údajně předražená o 50 milionů korun. Podle libereckého opozičního zastupitele Jaromíra Baxy (Změna pro Liberec) to odhalil audit, který si nechala vypracovat Regionální rada regionu soudržnosti Severovýchod. Liberci podle Baxy hrozí, že nedostane část dotace, řádově by se jednalo o desítky milionů korun. Podle vedení magistrátu jsou ale Baxovy závěry předčasné, kontrola ještě neskončila.

Baxa vychází z dokumentu, který regionální rada zaslala na liberecký magistrát. Auditorská firma v něm dospěla k závěru, že cena zakázky by při správně vedeném výběrovém řízení neměla přesáhnout 278 milionů korun. "Auditorská firmy je přitom přesvědčena, že by cena zakázky při soutěži zaměřené na dosažení rozumně úsporné ceny nepřekročila částku 250 milionů korun. Lázně byly vysoutěžené firmou Chládek a Tintěra za bezmála 300 milionů," uvedl Baxa. Podle auditorů se v podkladech prolíná snaha o maximální možnou cenu, protože u většiny jednotlivých položek jsou použité nejvyšší možné ceny.

Podle mluvčí liberecké radnice Pavlíny Stránské ale opoziční Změna pro Liberec vychází jen z výňatku dopisu, který adresovala regionální rada liberecké primátorce. "Výňatek je pouhou žádostí regionální rady o doložení veškerých informací týkajících se zakázky, a to s ohledem na započatou kontrolu projektu," uvedla Stránská. Požadované informace podle ní už radnice poskytla a nyní čeká na závěr kontroly. "Prezentované informace jsou tak pouhými spekulacemi. Prozatím nemáme žádné informace o průběhu a výsledku auditu," dodala.
 
Mluvčí regionální rady Eva Jouklová ČTK potvrdila, že expert považuje výslednou cenu soutěže za nadhodnocenou o 30 až 50 milionů korun. "Vzhledem k závažnosti tohoto resumé jsme požádali soudního znalce, aby vypracoval druhý oponentní posudek, který potvrdí, nebo vyvrátí tvrzení prvního experta," uvedla Jouklová.
 
Pokud se budou posudky od sebe výrazně lišit, nechá si rada vypracovat ještě jeden. "Když se předražení potvrdí, Liberec přijde minimálně o část dotace," dodala. V takovém případě hrozí, že dotaci Liberci zkrátí o 30 až 50 milionů korun. Úřad chce rozhodnout do poloviny října.
 
Rekonstrukce lázní patří spolu s přístavbou bazénu ke kontroverzním zakázkám, které vedly loni na jaře k rozpadu liberecké radniční koalice vedené Změnou pro Liberec. Obě akce připravilo předchozí vedení radnice v čele s ODS a vypsalo i soutěž na dodavatele. Nově zvolená reprezentace v čele s Janem Korytářem ze Změny pro Liberec pak na začátku loňského roku zakázky vyhodnotila a vyhlásila vítěze, Korytář ale nakonec odmítl smlouvy podepsat. Argumentoval dvěma právními posudky a zprávou protikorupční organizace Transparency International, podle nichž jsou smlouvy pro město nevýhodné. Nové vedení města přesto nakonec smlouvy s vítězi podepsalo.
 
Obě zakázky prověřoval už loni antimonopolní úřad, pochybení ale neodhalil. Regionální rada si letos nechala udělat audit i u lázní, při kontrole však chyby nezjistila.
 
zdroj: ČTK