Liberec zatím na lázně a dostavbu bazénu nedostal z EU ani korunu

Na rekonstrukci městských lázní a dostavbu bazénu nedostal zatím Liberec z fondů Evropské unie ani korunu. Obě zakázky dohromady za zhruba 520 milionů korun nechal poskytovatel dotace prověřit nezávislými auditory. Při prohlídce rekonstruovaných lázní to novinářům řekl náměstek primátorky Lukáš Martin (ČSSD). Stavby přitom začaly už v loni srpnu a září. Město tak už po více než tři čtvrtě roku financuje stavby z úvěru.

Rekonstrukce lázní patří spolu s přístavbou bazénu ke kontroverzním zakázkám, které vedly loni na jaře k rozpadu liberecké radniční koalice vedené Změnou pro Liberec. Obě akce připravilo předchozí vedení radnice v čele s ODS a vypsalo i soutěž na dodavatele. Nově zvolená reprezentace v čele s Janem Korytářem ze Změny pro Liberec pak na začátku loňského roku zakázky vyhodnotila a vyhlásila vítěze, Korytář ale nakonec odmítl smlouvy podepsat. Argumentoval dvěma právními posudky a zprávou Transparency International, podle nichž jsou smlouvy pro město nevýhodné.

Městu podle Změny pro Liberec hrozí, že bude muset vrátit evropské dotace nebo zaplatit miliony korun navíc. Všechny strany se proto před rokem obrátily na antimonopolní úřad, aby zakázky prověřil. Žádná pochybení, která by vedla k zahájení správního řízení, ale úřad nenašel. Rada Regionálního operačního programu Severovýchod, však teď přesto nechává zpracovat audit veřejných soutěží a také posoudit, zda nejsou stavby předražené. "Závěry auditů by snad měly být ještě v červnu," řekl ČTK vedoucí odboru dotací na libereckém magistrátu Michal Vereščák.
 
zdroj: ČTK