Lesy ČR dokončily rekonstrukci Černého rybníka u Kladské

Lesy ČR (LČR) dokončily rekonstrukci vodní nádrže Černý rybník ve Slavkovském lese. Dva roky trvající renovace vodní nádrže, která dostala své jméno podle barvy vody, která v ní je, stála 4,1 milionu korun, informoval ČTK ekonomický ředitel Lesů ČR Michal Gaube, pověřený zároveň řízením LČR. 

"Zcela nově se vybudovalo potřebné technické zařízení, například nová hráz včetně výpustního zařízení a obtokové strouhy. Z plochy dna byly odtěženy dřeviny a odstraněn usazený sediment," popsal Gaube. 
    
Na břehu byl navíc vystavěn nový dřevěný altán určený pro odpočinek návštěvníků a turistů. Uvniř altánu je navíc interaktivní tabule, která příchozí seznamuje se zajímavostmi okolní přírody a krajiny. 
    
"Výstavba altánu stála více než 120.000 korun. Náklady na postavení altánu jsme hradili z takzvaného Programu 2020, jehož prostřednictvím celostátně podporujeme veřejně prospěšné funkce lesů," doplnil Gaube. 
    
Vodní nádrž se nachází severně od Mariánských Lázní, nad osadou Kladská, v území národní přírodní rezervace Kladské rašeliny. Specifikem Černého rybníka je voda barvy černého čaje. Je to díky okolním rozsáhlým rašeliništím. Ve vodě se kromě společenstev sinic a řas daří larvám vzácných druhů vážek, třeba vážky čárkované, šídla sítinného či šídlatky páskované. Z obojživelníků zde najdeme skokana hnědého i čolka horského. 
 
zdroj: ČTK