Léčebné lázně Jáchymov letos čekají úbytek pacientů od pojišťoven

Výraznému poklesu počtu pacientů na komplexní lázeňské pobyty se musí přizpůsobit Léčebné lázně Jáchymov. Už loni jich ubylo 21 procent, letos to bude podle odhadů asi 30 procent. Lázně se to snaží vynahradit nabídkou pobytů pro samoplátce, pacienty ze zahraničí a nově i aktivní klientelou, která využívá místní nabídku pro lyžování, řekl dnes novinářům generální ředitel jáchymovských lázní Eduard Bláha.

Podle Bláhy sice změny v placení péče omezily počty hostů, kteří se do lázní dostanou, ale neznamená to, že by lázeňský pobyt byl nedostupný. Například pro pacienty, kteří do Jáchymova jezdili opakovaně na pobyt placený pojišťovnou, lázně nyní nabízejí širší nabídku příspěvkových pobytů, i kratších. Novinkou jsou například desetidenní pobyty. 

Podle Bláhy loni společnost hospodařila zhruba se stejným výsledkem, jako v roce 2011, kdy dosáhla zisku před zdaněním 34,2 milionu korun. "Největší vliv na to mělo, že se podařilo nahradit výpadek 26 milionů tržeb od tuzemců tržbami cizinců, které navíc zvýhodnil kurz eura," uvedl Bláha. 
    
Loni Léčebné lázně Jáchymov dosáhly tržeb 461,5 milionu korun. Letos by tržby měly klesnout o asi deset procent. Zisk se podle odhadů sníží asi na polovinu. 
    
Oficiální zahájení sezony chystají jáchymovské lázně na 24. a 25. května, tentokrát ve stylu Divokého západu. Oslavy budou věnovány slavnému hostu lázní Karlu Mayovi. V duchu Divokého západu bude už slavnostní průvod, ale také doprovodné akce, koncerty a vystoupení. "Všechno začne už v pátek zátěžovým představením v kině. Na filmový maraton filmů podle románů Karla Maye se nám podařilo sehnat deset filmů. Maraton začne v pátek v 19:00 a skončí v sobotu okolo 12:40. Pro vytrvalce bude zajištěno občerstvení, ale i lékařský dohled," řekl manažer společnosti Marek Poledníček. 
    
V Jáchymově se sezona zahajuje jako poslední ze čtyř velkých lázeňských měst Karlovarského kraje. Na rozdíl od Karlových Varů, Mariánských a Františkových Lázní, kde zahájení sezony pořádají města, oslavy v Jáchymově pořádají lázně. Přijdou asi na 300.000 korun. 
 
zdroj: ČTK