Lanovku na Ještěd zastavila pravidelná revize

Pravidelná jarní revize zastavila včera kabinou lanovku na vrchol Ještědu. Odstávka bude podstatně kratší než loni, kdy se vyměňovala jedna z kabin i nosná lana. Lanová dráha byla tehdy mimo provoz celé tři týdny, původně se ale počítalo s výlukou dokonce sedmitýdenní. Letos se provoz zastaví jenom na sedm dní, turisty začne lanovka znovu vozit od pondělí 23. dubna. ČTK o tom informoval Petr Pošta, mluvčí Českých drah, kterým lanovka patří.

"Na rozdíl od loňského roku se tato pravidelná revize obejde bez velkých montážních prací, tentokrát nás čekají jen revizní a údržbové práce. Zahrnovat budou práce na strojním zařízení lanovky - pohonném agregátu a na lanech - a dále předepsané zkoušky na celém zařízení," řekl ČTK přednosta lanové dráhy na Ještěd Vladimír Štěpán. Podobné bezpečnostní revize provádějí pracovníci lanovky dvakrát do roka - vždy před letní a zimní sezonou.

Dvoukabinová lanovka jezdí z libereckého Horního Hanychova na vrchol Ještědu. Vybudovala ji na náklady Československých státních drah chrudimská firma František Wiesner. "Stavba lanovky začala 15. června 1932 a do provozu byla dráha uvedena 27. června 1933," řekl Pošta. V letech 1971 až 1975 prošla lanovka kompletní modernizací, a zařadila se tak k lanovkám světové úrovně. Provoz byl obnoven 31. prosince 1975.

Lanovka na Ještěd jako jediná v Česku stále patří Českým drahám, i když se v minulosti objevily snahy o její privatizaci. Zájem o ni mělo i město Liberec. Dráha je dlouhá 1188 metrů. Dolní stanice je v nadmořské výšce 600 metrů, vrchní pod Ještědem o 400 metrů výš. V nejvyšším bodě se kabina dostává 30 metrů nad zem. Na Ještěd jede kabina čtyři minuty a drží ji lano o průměru pěti centimetrů. Za hodinu přepraví lanovka až 1050 pasažérů. Loni dopravila na vrchol Ještědu 210.000 pasažérů, což bylo o 6000 víc než v roce 2010.

V době, kdy není v revizi, je lanovka od dubna do října v provozu denně mimo pondělí od 08:00 do 19:00 vždy v pravidelných intervalech podle jízdního řádu. "V pondělí jezdí až od 14:00 do 19:00, za týden se ale rozjede už v 08:00," doplnil Pošta. Na Ještěd lze vypravit i mimořádnou jízdu mimo jízdní řád, pokud je prodáno více než 30 jízdenek. Cesta na Ještěd stojí 75 korun, zpáteční jízdenka přijde na 120 Kč.

zdroj: ČTK