Kurz první pomoci pro žáky 1. stupně

Zdravotnická záchranná služba Libereckého kraje ve spolupráci s Českým červeným křížem uspořádala pro žáky 1. stupně ZŠ U Školy kurz první pomoci, nazvaný Výcvik záchranáře Kryštůfka.

Kryštůfek je plyšová postavička, kterou s sebou budou vozit posádky sanitek a využijí je jako útěchu pro zraněné děti. Celkem jich sanitky v kraji dostanou na dvě stovky.

Primátorka Martina Rosenbergová, která se ve středu 7. prosince akce na škole zúčastnila, dětem popřála, aby se i přes roztomilost plyšáka s ním setkávaly co nejméně. Pak uvedla, že je ráda, že se na školy vrací praktická výuka první pomoci, která je určitě důležitou výbavou znalostí a dovedností každého člověka.
 
Pro děti 1. až 5. tříd měli záchranáři připraveno celkem 10 stanovišť, kde si na živých „pacientech“ mohli vyzkoušet nasazení krčního límce, přiložení Krammerovy dlahy a obvázání otevřené zlomeniny, přiložení vakuové dlahy na zavřenou zlomeninu, zastavení krvácení pomocí tlakového obvazu a přiložení škrtidla, uložení zraněného s poraněnou páteří na vakuovou matraci, nasazení krčního límce a Kendrickovy vesty při zaklínění ve voze, zotavovací polohu nebo obvázání poraněné hlavy. Figuranty se stali starší spolužáci z devátého ročníku ZŠ U Školy s fingovanými zraněními.