Kulturní centrum Laritma v Aši zdobí velkoplošné graffiti

Zdi nového kulturního domu s novým názvem Laritma v Aši ozdobilo velkoplošné graffiti. Obraz přes tři stěny čtyřpatrového domu navrhlo a vytvořilo občanské sdružení Art Direct. Město někdejší objekt učiliště podniku Aritma za asi 20 milionů přestavělo. Otevře se zřejmě v září, řekl dnes novinářům starosta Aše Dalibor Blažek (nez.). 

Autor návrhu malby na fasádě Vladimír Hladěj z Art Direct jej pojal jako proud místního potoka Halštrov, který jako by obtékal nebo protékal budovou. Z něj pak na jedné straně vyskakují tři lipani, kteří jsou symbolem města. Na druhé stěně, kde bude hudební klub, zase prosvítají barevné čárky připomínající kontrolky ekvalizérů a na straně u někdejšího kostela se k proudu potoka upínají dvě ruce, jedna shůry, druhá pozemská. 
    
Vymalování celé fasády, které má asi 2000 metrů čtverečních, trvalo zhruba dva týdny a v těchto dnech se dokončuje. Zbývá ještě doplnit malbu novým názvem kulturního domu Laritma. Náklady na unikátní fasádu, jejíž podobu si lidé vybrali při hlasování na internetu, budou asi 800.000 korun. 
    
Město do přeměny průmyslového objektu na moderní kulturní centrum dalo zatím asi 15 až 16 milionů korun, přičemž ho ještě čeká dokoupení části vnitřního vybavení. Stavbu přitom zkomplikovala hlavně dřevomorka, která se našla ve střeše. 
    
Podle Blažka se už dělá studie druhé etapy rekonstrukce, která má zahrnovat přípravu na přestěhování Základní umělecké školy do Laritmy. To ale bude postupné a potrvá to několik let. Chystají se i úpravy parku a plenéru okolo budovy. "Celkem bychom tak mohli do Laritmy dát asi 30 milionů korun. Ale získáme tím jak kulturní dům, tak zázemí pro základní uměleckou školu. Všechny ostatní varianty, které jsme zvažovali, jako rekonstrukce starého kulturního střediska AKS nebo rekonstrukce domu Střelnice, by byly dražší a nenabídly by takové možnosti," dodal Blažek. 
 
zdroj: ČTK