Karlovarský kraj začne poprvé dotovat i provoz svých nemocnic

Zastupitelstvo Karlovarského kraje dnes přes silné výhrady opozice poprvé schválilo dotování provozu krajských nemocnic sdružených v Karlovarské krajské nemocnici a.s. (KKN). Dotace půjde na krytí ztráty oddělení, která jsou v kraji jedinečná. Celkem by kraj měl KKN, kterou tvoří nemocnice v Karlových Varech a Chebu, poslat 38,3 milionu ročně. 

"Tato oddělení jsou nutná a potřebná. Jinak by naši obyvatelé museli jezdit jinam, mimo kraj," přesvědčoval zastupitele náměstek hejtmana Miloslav Čermák (ČSSD). Podle něj je základním problémem systém financování zdravotnictví, který znevýhodňuje kraje, kde není fakultní nemocnice. Kraj zatím dotoval své nemocnice jen penězi na investice, šlo o desítky milionů za poslední léta. 
    
Opozici se na dotaci nelíbila hlavně forma závazku veřejné služby, podobně jako je tomu u krytí ztrát ve veřejné dopravě, kdy se doplácí prokazatelná ztráta. Podle Petra Šindeláře (ODS) takový postup má svá rizika. "Musíme si uvědomit, že tu máme stav, kdy v kraji působí nejen KKN, ale i soukromá společnost Nemos," uvedl Šindelář. 
    
Oldřich Vastl (Hnutí nezávislých za harmonický rozvoj obcí a měst) označil návrh vedení kraje za nekoncepční. "Jakmile toto přijmeme, hned se přihlásí další, ať už Nemos či jiné nemocnice,"řekl. "Kdybych byl ředitel, tak zvednu platy na oddělení, budu ve ztrátě a budu žádat kraj o peníze," varoval Vastl. "Veřejná služba ve zdravotnictví je černá díra," dodal. 
    
"Roztočíme tím kolotoč. Raději to přiznejme formou dotace," navrhoval zastupitel Miroslav Balatka (ALTERNATIVA). 
    
Podle Čermáka ale není jiná možnost jak nemocnici podpořit, protože by mohlo jít o veřejnou podporu. Podle členky představenstva Karlovarské krajské nemocnice Dagmar Divišové vyplývají údaje o ztrátě oddělení z reálných čísel z loňského roku. 
   
Nemos, který provozuje soukromou nemocnici v Ostrově a má pronajatou krajskou nemocnici v Sokolově, už kraj o krytí ztrátových oddělení požádal. Na program se dnes ale žádost nedostala, protože kraj nestihl prověřit, jestli jsou skutečně oddělení ztrátová. Podle Čermáka tak není vyloučeno, že zastupitelstvo bude projednávat i příspěvek pro Nemos. 
    
Karlovarská krajská nemocnice byla loni ve ztrátě 131 milionů korun. Letos přdpokládá schodek 64 milionů. Jednání s pojišťovnami už naznačují, že by mohl být nižší. Navíc stát kompenzuje nemocnici 13 milionů za zrušené poplatky a dnes schválená veřejná služba přidá nemocnicím 38,3 milionu. Celkem by se tak ztráta mohla blížit k 20 milionům. 
 
zdroj: ČTK