Karlovarský kraj se zřejmě vzdá dotace na chebský špejchar

Karlovarský kraj zřejmě odstoupí od dotace na rekonstrukci chebského špejcharu pro galerii fotografie G4 a stavbu dokončí ze svého. Postupně totiž nerůstají nezpůsobilé výdaje, a protože projekt může kvůli takzvané veřejné podpoře získat dotaci jen ve výši 37 procent způsobilých nákladů, financování z evropských peněz tak přestává být výhodné, řekl ČTK ředitel galerie G4 Zbyněk Illek.

Podle Illka například nebylo možné zahrnout do způsobilých výdajů některé práce, které byly jen opravami. "Jde o památku a památkáři u některých věcí povolili jen částečnou výměnu původních materiálů. Pak už to je jen oprava," popsal.
 
Celkové náklady projektu rekonstrukce špejcharu na Art Centrum Galerie G4 měly být ve výši 23 milionů korun, způsobilé výdaje pak z této částky činily původně 15 milionů korun. Dotace ve výši 37 procent z nich pak 5,5 milionu korun. Jenže už při první kontrole byla část výdajů převedena do nezpůsobilých, tedy těch, které bude muset kraj platit ze svého.
 
Odstoupení od smlouvy budou muset na únorovém jednání schválit zastupitelé kraje. Podle důvodové zprávy pro zastupitele efekt dotačního financování přestává být adekvátní míře administrativní zátěže a množství povinností příjemce.
 
Podle návrhu krajské rady by tak kraj jako investor měl vrátit už proplacené dotace ve výši zhruba 539.000 korun a celý projekt dokončit z vlastních zdrojů.
 
zdroj: ČTK