Hejtman Karlovarského kraje Novotný (ČSSD) rezignoval k 31.1.2015

Hejtman Karlovarského kraje Josef Novotný dnes na krajské konferenci ČSSD podal písemnou rezignaci na svou funkci k 31. lednu 2015. Na funkci náměstka hejtmana rezignoval Petr Navrátil, jehož konference zvolila krajským předsedou ČSSD. Kandidáta na hejtmana ale bude ČSSD teprve hledat, řekl dnes ČTK nový předseda ČSSD v kraji Petr Navrátil.

Ačkoli Novotný, který je poslancem, oznámil odchod z funkce hejtmana už v polovině listopadu a ve čtvrtek na krajském zastupitelstvu svůj úmysl zopakoval s tím, že odejde k 11. únoru, stále ještě existovala možnost, že jej spolustraníci na konferenci podpoří. Nestalo se tak, a proto podal rezignaci, dokonce k dřívějšímu datu, než původně zamýšlel.
 
Pokud nebude svoláno mimořádné krajské zastupitelstvo, minimálně od 1. do 12. února 2015, kdy je plánované další zasedání krajských zastupitelů, povede kraj první náměstkyně Eva Valjentová (KSČM).
 
Navrátil, který je také starostou Chebu, původně také zamýšlel, že si po nějakou dobu ponechá funkci krajského náměstka. Dnes se jí ale vzdal, a to k 11. únoru příštího roku. "Souvisí to s tím, že jsem vždy preferoval post starosty. Ale souvisí to i s dalším koaličním vyjednáváním," doplnil Navrátil. Ve funkci krajského předsedy strany nahradil Miloslava Čermáka.
 
Po rezignaci hejtmana a jeho náměstka bude hledat ČSSD tři nové krajské radní. Třetí místo souvisí s koaliční dohodou s KSČM, podle níž se v polovině funkčního období změní poměr členů rady z 5:4 ve prospěch KSČM na 4:5 v prospěch ČSSD.
 
Na konferenci se nemluvilo o kandidátovi na hejtmana. Podle Čermáka tak připadá v úvahu 11 z 13 krajských zastupitelů za ČSSD.
 
Jak dnes ČTK řekl Navrátil, koaliční jednání s komunisty už začala a ČSSD má vytvořen vyjednávací tým, složený ze zástupců všech okresů. Jasno by ohledně nového hejtmana chtěli mít sociální demokraté v Karlovarském kraji do zastupitelstva 12. února.
 
zdroj: ČTK