Františkovy Lázně dají Chevaku právo využívat prameny v Německu

Město Františkovy Lázně předá vodárenské společnosti Chevak, a.s. právo využívat prameny na svých pozemcích v Německu. Narovná tak dosud právně neošetřený vztah k pozemkům. Podle starosty Iva Mlátilíka (nez.) tím město postoupí práva firmě, jejímž je akcionářem, řekl ČTK. 

"Město vlastní v Německu malé pozemky, na kterých pramení voda, kterou Chevak tahá a využívá v Česku. Dosud ale nebyl vztah nijak papírově upraven. Nové vedení nyní napravuje nedostatky, které vznikly v minulosti," uvedl Mlátilík. Podle něj nejde o pozemky, které by měly využití. "Město by je prodalo, ale není o ně zájem," doplnil Mlátilík. 
    
Převod práv na jímání a rozvod vody městu žádný příjem nepřinese. "Dáváme to v podstatě vlastní firmě. My z toho žádný užitek nemáme," řekl Mlátilík. 
    
Františkovy Lázně mají podle starosty ve společnosti Chevak 10,5 procenta akcií. Původně to bylo jen osm procent. "Udělali jsme dohodu o narovnání a do společnosti vložili další kanalizační majetek. Díky tomu jsme se stali čtvrtým největším akcionářem společnosti Chevak," uvedl Mlátilík. Největším akcionářem je německá společnost Gelsenwasser AG Gelsenkirchen, z měst mají největší podíl Cheb a Mariánské Lázně. 
    
Chevak, který je společnou firmou obcí a měst na Chebsku a německé společnosti, spravuje vodohoshodářská zařízení na celém Chebsku, od Aše až po Mariánské Lázně. 
 
zdroj: ČTK