Festival Oty Hofmana dal zvláštní cenu snímku Poslední cyklista

Filmy Pojedeme k moři a Fair Play získaly dnes od dospělé poroty hlavní Ceny Oty Hofmana na stejnojmennému dětském filmové festivalu v Ostrově na Karlovarsku. Festival letos udělil 11 cen, a to jak v kategoriích filmů a televizní tvorby, tak i dětské a studentské tvorby. Zvláštní cenu poroty získal za dílo s nejvýraznějším morálním akcentem seriál Poslední cyklista. Příběh dívky adoptované před druhou světovou válkou židovskými rodiči nasbíral i další ceny, a to přesto, že šlo o divácky náročný snímek.

"Když si něco vybíráte, tak nepřemýšlíte o tom, jestli uspěje na festivalu. Naopak jsme si říkali, že to téma bychom dospívajícím měli nabídnout, aby přemýšleli o tom, že se to mohlo stát komukoli. To nebezpečí tady bylo, je a asi i bude. A je to i reakce na to, že někdo tvrdí, že to nebylo. Je třeba to pořád připomínat," řekla ČTK vedoucí producentka České televize Marča Arichteva, která cenu za film Poslední cyklista přebírala.
 
Filmy oceňovala jak porota dospělých, tak dětská porota. Ta udělila své hlavní ceny, Křišťálový šaton v kategorii do 12 let filmu Pojedeme k moři režiséra Jiřího Mádla. V kategorii od 13 do 18 let seriálu Poslední cyklista.
 
Protagonisté obou filmů získali i ceny za dívčí a chlapecký herecký výkon, a to Sabina Rojková za roli v seriálu Poslední cyklista a Petr Šimčák za roli ve filmu Pojedeme k moři.
 
Novinkou letošního ročníku byla soutěž dětských a studentských filmů. Porota udělila cenu za nejlepší dětskou videotvorbu snímku Spojeni hudbou režiséra Jakuba Horáčka a za nejlepší studentskou tvorbu snímku Řehtačky režisérky Martina Vedralové.
 
Za necelý týden zhlédlo festivalové filmy jen v hlavním sále ostrovského domu kultury na 5000 dětí. V divácké soutěži jich nejvíce dalo své hlasy pohádce režiséra Jana Svěráka Tři bratři.
 
zdroj: ČTK