Do hradu dá letos Cheb 20 milionů, chce nalákat nové návštěvníky

Asi 20 milionů korun dá letos město Cheb na úpravy a provoz chebského hradu. Pokračovat mají stavební práce na kasematech hradu, chystají se nové expozice. Po loňském zvýšení počtu návštěvníků z 25.000 na zhruba 40.000 chce letos Cheb na hrad přilákat 50.000 návštěvníků, řekl dnes novinářům starosta Pavel Vanoušek (ČSSD). 

Novinkou by mělo být propojení kasemat se samotným hradem. Dříve sice byla kasemata volně přístupná, ale stávala se terčem vandalů. Nyní by se měla stát součástí prohlídkové trasy hradu a návštěvníci budou mít možnost se přes ně dostat až do areálu Krajinky pod hradem. 

Pokračovat budou opravy jihovýchodních kasemat, které byly loni pozastaveny. Práce přijdou asi na 16 milionů korun. "Firma, která vyhrála výběrové řízení, nakonec zakázku nedokončila, a proto budeme letos vypisovat výběrové řízení znovu," upřesnil Vanoušek. 
    
Podle místostarosty Tomáše Lindy (ODS) by na hradě měla nově vzniknout expozice ložnice Fridricha II. a také expozice útrpného práva. Více by mělo být kulturních akcí, které se na hradě připravují. Na ně má jít letos asi 1,1 milionu korun, nové expozice vyjdou na asi 750.000 korun. "Chceme také investovat do marketingu a umístit v regionu billboardy lákající na chebský hrad," uvedl Linda.
    
Samotné provozní náklady hradu jsou asi 400.000 korun ročně. Kolem jednoho milionu korun pak hrad vybere na vstupném. 
 
zdroj: ČTK