DEJTE DĚTEM SVĚTLO I NA PODZIM

Školní rok je tady a s ním se vrací do svých domovů a pokojíčků naši miláčci. Vrací se do školních lavic plní očekávání kolik novinek se dozvědí a hlavně kolik zážitků s kamarády zase zažijí. Úkoly na sebe dlouho nenechají čekat, tak pojďme jim připravit alespoň pracovní místo tak, aby se jim u úkolů a učení líbilo – a možná si tím sami ušetříme i nějaké ty rodičovské nervy.

Pracovní místo dětí je důležitým prvkem v každém dětském pokojíčku. Je důležité pořídit kvalitní židli, kvalitní stůl a umístit na dobré, světlé místo. „Správné sezení musí splňovat pravidlo 90°“, říká Dana Hodanová, terapeutka a vysvětluje: „Správné sezení musí splňovat pravidlo 90° “, říká Dana Hodanová, terapeutka a vysvětluje: „To znamená, že dítě, ale i každý člověk, by mělo sedět tak, že kotníky, kolena, kyčle i lokty mají v poloze 90°, tedy v pravém úhlu. Jiné pozice zatěžují klouby a páteř a mohou tak vznikat nepříjemné bolesti až možné nemoci a deformace páteře“.

Kvalitní židle, která je polohovací, jistě máme, stůl doporučují ortopedi a terapeuti takový, který lze polohovat. U delšího učení či práce je nutné svou polohu měnit. Dobré je chvilku sedět, chvilku stát. Takový stůl nabízí například značka STELL, a to buď manuální, nebo elektrický.

Ale jak zajistit správné světlo. To by mělo padat na pracovní plochu tak, aby si student či uživatel daného stolu nezastiňoval. Nejlepší je denní světlo. Pomineme-li, že stále ještě skoro ¾ lidí bydlí v bytech, kde pokoje nejsou až tak veliké a s prostorem se doslova kouzlí, pak jistým problémem je podzim a krátící se dny. Ne tedy denní světlo, ale umělé z lustrů a lampiček bude čím dál tím častějším zdrojem.

Do dětského pokoje či studentské oázy je vhodné dávat svítidla kvalitní, která dobře (myšleno dostatečně) svítí, jsou vzhledné, designové, ale také třeba „skoro“ nerozbitné. Mezi taková svítidla patří produkty značky RETLUX, která nabízí mnoho variant lampiček – stolní, s klipem, v mnoha krásných barvách. Stropní svítidla mají také barevná, lehká a vše z kvalitního tvrzeného plastu, takže ani kopnutý míč nebo odhozená hračka je nerozbije.

Lampičky

Na pracovní stůl, noční stolek či polici v kuchyni, pak můžete instalovat stolní lampičku. Jednoduchý model RTL192 až RTL 197 s příkonem max. do 25W a paticí E14 navodí v místnosti příjemnou atmosféru a osvítí místo, kde potřebujete dobře vidět.

Lampička s rozměry 110 x 176 x 330,5 mm se vejde téměř kamkoli a k dostání je v 6 barvách za cenu 219 Kč.

Model RTL 191 a RTL 190 tedy lampička s klipem, kterou „přicvaknete“ nejen na stůl, ale třeba i na rám postele a kamkoliv jinam, je k dostání v černé a bílé barvě a je k dostání za 549 Kč.

Lampičky RTL 189 a 188, u kterých se dá regulovat jas až na 4 stupně, s příkonem 6W a energetickou třídou A+ je k dostání v barvě bílé a černé za cenu 549 Kč.

Svítidla

Stropní svítilo RFC001 až RFC005 se skládá z jednoduché univerzální šňůry RFC006 až RFC010 s paticí E27 (na 220-240V a max. příkon 60 W), která je vyrobena z barevného ABS plastu s efektním textilním opletem šňůry.  Pokud máte rádi barvy, můžete použít jinou barvu šňůry a jinou svítidla. Pokojíček bude barevně veselý. Svítidlo má příkon 18 W a světelný tok 1200 lm, teplé bílé světlo o teplotě 2700K a životnost více než 25000h. Tedy opravdu velké světlo.

LED svítidlo společně se šňůrou reprezentuje dostupné designové řešení osvětlení, kde je chytře integrován LED světelný zdroj do tělesa samotného svítidla.

Svítidla a šňůry jsou k dostání v 5 barvách. Svítidlo lze zakoupit za 109 Kč a šňůru za 49 Kč.