Chebský hrad zahájil letošní sezonu v duchu druhé světové války

Za chladného aprílového počasí začala dnes nová sezona na chebském hradě. Románský hrad zaplnili vojáci nikoli středověcí, ale z druhé světové války. Chebský hrad se stal druhou nejnavštěvovanější památkou v kraji s 50.000 návštěvníky a i letos nabídne některé novinky, řekl dnes ČTK kastelán hradu Tomáš Dostál. 

"Letos bychom samozřejmě chtěli loňský počet návštěvníků překonat. Proč si klást malé cíle, když máme tak hezký hrad," poznamenal Dostál. 
   
Dnešní slavnostní zahájení sezony se neslo pod titulem Hájili jsme hrad. Na hradě a v okolí si návštěvníci mohli prohlédnout techniku německé nebo americké armády z klubů vojenské historie nebo ukázky vybavení československé armády a četnictva z doby před druhou světovou válkou. 
    
Právě kulturní a zábavní akce jsou hlavním lákadlem hradu. Návštěvnost, která loni přesáhla 50.000 lidí, ale není plně srovnatelná s jinými památkami, protože vstup na část akcí chebského hradu je bezplatný. 
    
Připravuje se nový návštěvnický okruh podzemím hradu. Barokní kasemata se pro zájemce otevřela krátce už na konci loňské sezony, letos by měl být okruh dokončen. Jde o labyrint chodeb v bývalých hradbách ze 17. a 18. století. 
    
"V březnu se na hradě kompletně výměnily dožilé dřevěné konstrukce mostovky a zábradlí na vstupní lávce. Součástí úprav byla i oprava hydroizolace a kontrola nosné ocelové konstrukce. Práce přišly na 320.000," uvedl Dostál. 
    
Ještě před letními prázdninami se otevře i další dosud nepřístupná část hradního areálu, a to středověká věžička v předhradí. Strážní věž se dochovala v téměř původní podobě a je z ní výhled na podhradí. 
    
Návštěvníci hradu se vedle toho mohou těšit i na novou expozici nazvanou Řemeslné dílny. "Představena zde budou dobová řemesla z období baroka. Půjde o exteriérovou expozici, která bude u východní hradby, tedy mezi hradní kaplí a jihovýchodním bastionem," dodal Dostál. Expozice se bude tvořit postupně, letos část, další v příštím roce. 
 
zdroj: ČTK