Cheb snížil objem pohledávek, nejvíce stále městu dluží nájemníci

Městu Cheb se podařilo částečně snížit objem pohledávek, a to hlavně u pohledávek nájemníků městských bytů. I tak ale městu dluží aktuálně 61 milionů korun. Další miliony pak městu dluží lidé za pokuty nebo nezaplacené poplatky, řekl novinářům starosta Chebu Pavel Vanoušek (ČSSD). 

Dluhy nájemníků tvoří většinu z pohledávek města. Jistina přitom tvoří asi 36 milionů korun, zbytek jsou penále a další příslušenství. V minulých letech ale dluhy nájemníků přesahovaly i 70 milionů korun. 
    
"Jde celkem o 737 pohledávek. Některé přitom přesahují i 100.000 korun. Lepší situaci máme u 190 dlužníků, kteří sále v našich bytech bydlí. U těch se snažíme dohodnout na splátkovém kalendáři nebo alespoň přiznání dluhu. Horší je to u zbytku," uvedl Vanoušek. 
    
Jak uvedl, pokud někdo neplatí i více než rok za nájem a služby, dluh rychle naskáče na vysokou částku. I pokud se podaří dohodnout na splátkovém kalendáři, dlužníci často nejsou schopni platit zároveň nájem i splátky dluhu. Pokud své závazky nesplní, město jde k soudu a pak k exekutorovi. Jenže i jejich úspěšnost není vždy velká, protože dlužníci už nemají, co by se dalo zabavit a zpeněžit.
    
Druhou skupinu dluhů města tvoří nezaplacené pokuty a poplatky. Například na poplatcích za odpad dluží obyvatelé Chebu městu jen za loňský rok 7,7 milionu korun. Z toho ale 3,8 milionu korun tvoří pohledávky za cizince, kteří ve městě bydlí. "Jenže město nemá žádnou statistiku, kolik cizinců zde bydlí. Můžeme vycházet jen z údajů cizinecké policie. Jde přitom o lidi, kteří velmi často migrují a nejsou zastižitelní," dodal Vanoušek. 
 
zdroj: ČTK