Cheb se potřetí pokusí stát se Historickým městem roku

Město Cheb se letos dostalo mezi favority na titul Historické město roku. Po vítězství v krajském kole nyní soutěží s dalšími 13 městy, které vyhrály v jednotlivých krajích. V Karlovarském kraji zatím titul Historické město roku získaly jen Františkovy Lázně. Cheb se přitom soutěže zúčastňuje od roku 1997, sdělil ČTK starosta Petr Navrátil (ČSSD). 

"Již dvakrát jsme byli nominováni mezi prvními třemi městy, ale získat titul se nám zatím nepodařilo," řekl Navrátil. 
    
Cena se uděluje za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a památkových zón. Jen v loňském roce šlo na opravy historických objektů z tohoto programu v Chebu téměř 1,5 milionu korun. Z toho 254.000 šlo pro vlastníky nemovitostí z městské pokladny, přes 1,2 milionu korun pak na regeneraci památkových rezervací dostal Cheb ze státního rozpočtu. 
    
Nejnákladnější loňskou opravou byla rekonstrukce městského domu v Dlouhé ulici 12, kde se za 1,35 milionu korun dělal obnova krovu a výměna střešní krytiny. Příspěvek z ministerstva kultury byl na tento dům 516.000 korun, zbytek dalo město ze svého. 
    
Přes 1,1 milionu pak stála obnova krovu a části střechy na kostela sv. Mikuláše. Státní příspěvek na ni byl 557.000 korun, dalších 112.000 přidalo město, zbytek doplatila církev, která je vlastníkem kostela. 
    
Cena Historické město roku se uděluje od roku 1995. Její součástí je i odměna ve výši jednoho milionu korun. Letos o titul kromě Chebu usilují i městská část Praha 1, Prachatice, Boskovice, Jičín, Lomnice nad Popelkou, Nový Jičín, Olomouc, Litomyšl, Klatovy, Kutná Hora, Kadaň, Polná a Holešov. 
 
zdroj: ČTK