Česko-německá nadace Chebský les rozdělí téměř půl milionu korun

Na projekty, které pomáhají udržet památky a historické dědictví v oblasti někdejšího Chebska, letos česko-německá nadace Chebský les rozdělí 18.000 eur (asi 495.000 Kč). Peníze z nadace, která vznikla, když Cheb získal zpět své lesy na území Německa, dostanou české i německé spolky a instituce. ČTK to řekl starosta Chebu Petr Navrátil (ČSSD). 

"Nadace rozdělila peníze na celkem šest projektů, a to na projekty v Bavorsku, tak i Česku," uvedl Navrátil. Nadace necelých 20.000 eur rozděluje každoročně. "Většina žadatelů už je tradičních, kteří žádají opakovaně, a jde o žadatele, kteří mají význam pro česko-bavorský přeshraniční styk" dodal starosta. 
    
Nejvíce peněz letos dostane obec Markt Neualbertreuth, která leží nedaleko chebského lesa v Německu. Ta chce opravit historický hrázděný štít staré poštovní stanice. Od nadace na to dostane 5000 eur (zhruba 138.000 Kč). 
    
Stejnou částku využije i město Cheb, a to na zpracování studie proveditelnosti využití objektu v Querenbachu. Jde o jeden z objektů v lokalitě chebských lesů v Německu, kde by město chtělo do budoucna vytvořit místo pro společné setkávání české a německé mládeže. 
    
Další příspěvky pomohou například s vydáváním německých krajanských novin Egerer Landtag nebo s uspořádáním slavnostního otevření nového Art centra Galerie G4 v Chebu. 
    
Nadace Chebský les dostala na svou činnost peníze nashromážděné za dobu, kdy v chebském lese hospodařil německý stát. Ve svěřenecké správě mělo Německo chebský les desetiletí poté, co město kvůli železné oponě ztratilo možnost se o svůj majetek starat. V nadaci se základním jměním zhruba 21 milionů korun mají zastoupení Cheb i krajanské spolky v Německu. 
 
zdroj: ČTK