Celníci zajistili 16 tun zřejmě nezdaněného tabáku

Téměř 16 tun tabáku za 3,5 milionu korun zajistili v těchto dnech celníci na Liberecku. Tabák objevili po anonymním telefonickém udání ve skladové hale. Devětapadesátiletý přítomný Polák neměl žádné doklady o tom, že by bylo zboží zdaněno, informoval ve středu ČTK mluvčí ústeckého celního ředitelství Jiří Nejedlý. Pokud se podezření prokáže, bude muset viník uhradit únik na spotřební dani pře 22 milionů korun a hrozí mu až osm let vězení.

Oznámení jela na místo prověřit celní hlídka. Před objektem našla dva polské kamiony a uvnitř polskou dodávku. "Celníci v hale objevili na paletách velké množství kartonových krabic, z nichž byla cítit charakteristická vůně tabáku," uvedl Nejedlý.

V hale se našlo 168 kartonových krabic. V 99 z nich byl hrubě řezaný tabák ke kouření, 60 krabic obsahovalo jemně řezaný tabák. "V devíti krabicích byly nalezeny dřevěné piliny," dodal mluvčí severočeských celníků. Celníci tabák zajistili a odebrali z něj vzorky, které poputují k expertize.

Pokud analýza prokáže, že jde o nezdaněné zboží podléhající spotřební dani, propadne celý náklad státu. Viník bude v takovém případě navíc stíhán za zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby.

zdroj: ČTK