Bezpečnostní opatření měkkých cílů se řeší v ČR systematicky

V České republice od roku 2016 platí první stupeň ohrožení terorismem, zvyšují se tak bezpečnostní opatření především během svátků či konání událostí s velkou návštěvností. Měkké cíle, tedy místa s vysokou koncentrací osob, byly pečlivě střeženy příslušníky Policie ČR a bezpečnostních agentur například během posledních svátků – adventu, vánočních svátků a období trvajícího do Tří králů.

Hlavní nádraží, obchodní centra, velká náměstí nebo třeba i velké školy, všechny tyto prostory můžeme v souvislosti s terorismem nazvat měkkými cíli. „Měkké cíle jsou z pohledu bezpečnosti taková místa, kde se shromažďuje velké množství lidí. Jejich zabezpečení je z povahy věci úkolem pro bezpečnostní profesionály. To, že bezpečnostní situace je v České republice na tak dobré úrovni, a že nedochází k zásadním ohrožením, je také zásluhou dobré práce příslušníků policie a bezpečnostních agentur, kteří se každodenně starají o zajištění bezpečnosti zejména veřejných prostor,“ říká Radek Škrabal ze společnosti SSI Group, která se specializuje na zajištění bezpečnosti v obchodních centrech, hotelech, administrativních budovách či na velkých společenských a sportovních událostech. „Ochrana měkkých cílů se se zvýšeným důrazem řeší především během velkých svátků či konání událostí s velkou návštěvností,“ dodává Škrabal z SSI.

Od útoku v obchodním centru v Mnichově se kontroly výrazně zvýšily

Jedním z nejvýraznějších útoků roku 2016 byla střelba v mnichovském obchodním centru Olympia. Zde došlo k pomyslnému zlomu. Po této události se bezpečnostní agentury začaly více zaměřovat právě na obchodní centra, kde je nyní ostraha pečlivě proškolena, jak v takovýchto mimořádných situacích postupovat a jak jim předejít. Mezi další důležitá opatření patří také častější obchůzky, větší využívání kamer a dalších chytrých řešení či užší spolupráce s policií. „Vyškolení pracovníci ostrahy tak dokáží zvládat nepřehledné a chaotické situace a snadněji rozpoznat potenciální pachatele,“ dodává Radek Škrabal.

Aby se takovéto tragické události neopakovaly, jako byla ta mnichovská, mají bezpečnostní složky nastavené procesy, které chrání veřejná prostranství – analyzují všechny probíhající aktivity a v reálném čase přinášejí ochranná opatření. Spolupráce státní i obecní policie a soukromých bezpečnostních agentur je v tomto ohledu na vysoké úrovni.