Aš obnovuje Goethovo náměstí, vrátí se kašna i socha básníka

Město Aš obnovuje téměř zaniklé Goethovo náměstí. Prostranství pod historickou radnicí bude za 15 milionů korun celkově upraveno, včetně navazující Zámecké a Karlovy ulice. Na místo se vrátí i kašna se sochou Johanna Wolfganga Goetha. V budoucnu by se mělo náměstí opět zastavět, řekl ČTK starosta Dalibor Blažek.

Součástí rekonstrukce náměstí je položení inženýrských sítí. Tato část zakázky je nejdražší. Plocha náměstí pak bude vydlážděna s ostrůvky zeleně. Podle Blažka ale jen tímto se náměstí neobnoví.
 
"Pořád to nebude náměstí, ale vydlážděná plocha s kašnou na konci ulice. Na náměstí kdysi stály domy. Čtyři plochy, na kterých domy stály, budou zatravněny a jen osazeny stromy, které by bylo možné později přemístit," uvedl Blažek.
 
"Naším cílem je vytvořit podmínky pro investory a nabídnout tyto pozemky za podmínek, které město nastaví. V budoucnosti by to mělo být místo, které nebude dopravně zatíženo, kde budou například kavárny s předzahrádkou a podobně. Je to ale otázka roků, možná i deseti let. Věříme ale, že Aš čeká zase doba hojnosti," dodal.
 
Kašna, která na náměstí stála, je uložena v prostorách Ašských služeb, stejně jako socha. Z náměstí byla odstraněna zhruba před šesti lety v rámci rekonstrukce Hlavní ulice. Při stavbě byla tehdy silnice narovnána a zasáhla i do místa, kde socha stála.
 
zdroj: ČTK