Aeryon SkyRanger je prvním bezpilotním letounem v USA

Společnost Aeryon Labs Inc., která je lídrem v oblasti vývoje a výroby malých bezpilotních letounů, oznámila, že společnost Industrial SkyWorks (ISW) z Toronta, vedoucí společnost pro vzdušnou kontrolu budov s využitím bezpilotních technologií, je prvním komerčním subjektem, který získal ve Spojených státech povolení k nočnímu provozu. Aeryon SkyRanger, malý bezpilotní vzdušný systém (sUAS), se bude využívat k vizuální detekci míst, která potřebují opravit, nebo ke zjištění, kudy z budov uniká energie, a to zejména na špatně přístupných místech, jako je například střecha.   

ISW úspěšně provozuje SkyRanger už osmnáct měsíců v Kanadě pod názvem Tremco Roofing SkyBEAM. Bezpilotní letoun SkyBEAM (Building Envelope Asset Mapping - aktivní mapování stavu opláštění budov) létá okolo budov a pořizuje videozáznam ve vysokém rozlišení a používá termovizi k odhalení úniků tepla, poškození střech, špatného nebo chybějícího okenního těsnění či mokré střešní izolace, zaměřuje se na bezpečnost i jiné potenciální problémy.  

Kontrola s pomocí infračerveného světla je nejefektivnější v noci, kdy slunce nemůže ovlivňovat teplotu budovy. Tradiční infračervené skenování vyžaduje, aby technik v noci chodil po střeše, zatímco jiný pracovník ho naviguje z lešení nebo jeřábu. SkyBEAM je bezpečnější, rychlejší, levnější a přesnější než tradiční metody kontroly a mapování budov.  

„Tato nedávno udělená výjimka FAA je pro společnosti Industrial SkyWorks a pro komerční provozovatele dronů obecně obrovským plus,“ prohlásil prezident a generální ředitel společnosti Aeryon Labs, Dave Kroetsch. „Jsme nadšeni, že společnost Industrial SkyWorks je první komerční firmou ve Spojených státech, která může provádět noční prohlídku pomocí našeho SkyRangera. Drony Aeryon se používají pro noční pátrací a záchranné mise už celá léta a toto povolení ukazuje, že trh a FAA pokračují v rozšiřování uplatnění této technologie.“  

Vzhledem k dosavadní reputaci, praxi  a ověřenému spolehlivému fungování v extrémních podmínkách sUAS kanadské společnosti Aeryon Labs. nastavil laťku a stal se standardem pro sběr informací ze vzduchu kýmkoliv, kdekoliv a kdykoliv, dokonce i v noci.

Aeryon SkyRanger 

Tento dron prověřený praxí splňuje ty nejpřísnější podmínky. Ve světě je pravidelně využíván v ostrém nasazení při zásazích bezpečnostních a záchranných složek, ale i pro komerční účely. Byl vyvinut týmem kanadských specialistů s dlouhodobou praxí tak, aby dokázal plnit svou funkci i ve velmi náročných klimatických a povětrnostních podmínkách, čímž se od konkurenčních bezpilotních prostředků často velmi výrazně liší.

„Aeron SkyRanger osvědčil svou funkčnost v poli i na bojišti, díky svým unikátním vlastnostem a snadné ovladatelnosti je také často využíván komerčními firmami. Nelimitují jej náročnější klimatické podmínky, jeho propracovaná konstrukce umožňuje snadnou manipulaci, bleskové nasazení a jednoduchou výměnu kamerových modulů přímo na místě,“ říká Andrej Hronec, ředitel společnosti Audiopro, která Aeyron Labs zastupuje na českém trhu. Aeyron Labs se specializuje pouze na bezpilotní prostředky a jejich vybavení a za 10 let fungování si vybudovala pověst technologického lídra a spolehlivého partnera.

SkyRanger je navržen tak, aby zachoval svou funkčnost i za velmi náročných klimatických a povětrnostních podmínek. Velmi důležitým parametrem je u dronů výdrž baterie – v případě SkyRangeru výrobce garantuje fungování po dobu až 50 minut s plným zatížením, a to při teplotách v rozmezí -30° C až +50° C. Přístroj dokáže létat při větru 65 km/hod v nárazech 90 km/hod, přitom většina konkurence má velké problémy už při větru kolem 30-40 km/hod, což je podle statistik běžná hodnota v našich klimatických podmínkách. 

Další předností SkyRangeru je velmi jednoduché ovládání bez nutnosti znát ovládání leteckých modelů. Dron je řízen pomocí dotykové obrazovky tabletu, takže vycvičení obsluhy v krizových situacích trvá cca 30 minut. Jeho promyšlená konstrukce umožňuje bleskové nasazení, od příjezdu k zásahu může vzlétnout do 2 minut. Je možné jej také jednoduše transportovat v batohu nebo boxu, ve složeném stavu konstrukce chrání citlivé části. Nožky, ramena, ale i kamery a baterie lze snadno během několika vteřin vyměnit.